Posnídejte férově

Již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně se letos uskuteční v sobotu 10. května také v Turnově. Férově posnídat budete moci od 10:00 hodin v parku za letním kinem, v případě nepříznivého počasí v atriu Muzea Českého ráje.

Férová snídaně je ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celém Česku sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade. Stane se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. „Happening se těší stále větší oblibě. Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala v 41 městech a v roce 2012 v 57, loni to bylo již v 87 městech. Celkem v uplynulém roce snídalo 2 800 lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.Příjemný neformální nekomerční piknik si již získal své jméno a i letos bude opět propojovat fair trade s lokálními produkty. Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako jsou kakao, káva, čaj, ale například i bábovka upečená z domácích vajec a mléka. Společně pak posnídají na veřejném místě, aby vyjádřili podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce. "Dejte prostor své fantazii, připravte snídani z fair trade a lokálních potravin a přijďte s námi posnídat," vyzývají organizátoři.


Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách 
www.ferovasnidane.cz. a o snídani v Turnově se dozvíte také na stránkách místního pořadatele www.zazemi-turnov.cz.


Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Více informací o fair trade naleznete na www.fairtrade.cz.