Mladí v anketě rozhodli, co se má v Turnově zlepšit

Žáci posledních ročníků turnovských základních škol a studenti středních škol anketou určili, jaké problémy je trápí a čím by se mělo vedení města zabývat, aby se jejich život v Turnově zlepšil.

V předvánočním období se sešlo více než 70 zástupců žáků nejvyšších ročníků základních škol a studentů středních škol na Fóru mladých, aby u sedmi kulatých stolů diskutovali o problémech města z jejich pohledu.  Uspořádal jej Parlament mládeže města Turnova ve spolupráci s Národní sítí zdravých měst ČR a Střediskem ekologické výchovy SEVER Litoměřice a jeho výsledkem bylo pojmenování jedenácti konkrétních problémů, které trápí mládež v Turnově. Žáci a studenti poukazovali mimo jiné na dlouhé intervaly městské dopravy, kritizovali kvalitu a čistotu veřejných toalet, přáli si poskytování slev na kulturní akce včetně maturitních plesů, více míst s dostupností  wi-fi nebo zpřístupnění sportovních areálů a sportovišť o víkendech či prázdninách. Rádi by viděli rychlejší opravy komunikací a silnic ve městě a přesun knihovny do lepších prostor. Řešili také nedostatek laviček po městě, zajímalo je zastřešení budoucího zimního stadionu. „Abychom mohli výsledky z diskuzního fóra jasně specifikovat a předat je vedení města, bylo potřeba problémy ověřit nebo vyvrátit anketou,“ informoval o dalším postupu koordinátor Parlamentu mladých města Turnova Tomáš Špinka. Anketa se uskutečnila v průběhu měsíce ledna 2014 a zúčastnilo se jí 1308 studentů. Výsledkem je konstatování, že mladí lidé mají v Turnově málo míst, kde by se zdarma mohli připojit na síť prostřednictvím wi-fi. K tomuto problému se prostřednictvím anketních lístků vyjádřilo 335 hlasujících. Požadavek na poskytování slev na kulturní, sportovní a jiné akce včetně maturitních plesů označilo za důležitý 183 účastníků ankety. „ Třetím nejzávažnější m problémem jsou podle mladých příliš dlouhé intervaly spojů hromadné dopravy. Obdržel 179 hlasů,“ uzavřel hodnocení ankety Špinka a doplnil, že názory a náměty žáků a studentů by se nyní měla zabývat rada města. Očekává, že přijme také nějaká stanoviska.

Vznik Parlamentu mládeže města Turnova byl iniciován na Fóru zdravého města Turnova v dubnu roku 2012 a ustanoven byl v lednu 2013. V současné době pracuje pod patronací Střediska pro volný čas dětí a mládeže a sdružuje patnáct zástupců posledních ročníků základních škol a studenty středních škol v Turnově. Činnost parlamentu řídí devět členů rady v čele s předsedou a místopředsedou.

logo smallma21 logo central barva rgb 147x120