Česko – saský projekt pokračoval společným workshopem

Projekt Společná cesta k přírodním vědám, do něhož je zapojen Turnov a saský Ottendorf – Okrilla, pokračoval 29. ledna 2014 v Turnově společným worshopem.

České a německé učitele, kteří projekt realizují, přijal dopoledne na radnici místostarosta Otakar Špetlík. Odtud se účastníci společného setkání vypravili na prohlídku turnovské synagogy a pak zavítali do základní školy v Žižkově ulici. Tady je s historií i současností školy seznámil její ředitel Ivo Filip. Po obědě pokračoval program ve Středisku pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka. Na workshopu se domlouvaly podrobnosti dalších aktivit projektu. Ten bude zahrnovat společné přírodovědecké dílny, přírodovědecké burzy a kempy. První dílny se uskuteční v Turnově na přelomu března a dubna letošního roku. České a německé děti ve věku devíti až deseti let budou pracovat v mineralogické, technické a přírodovědecké dílně, čeká je i dílna astronomická. Dílny se stejnou náplní pro třinácti až čtrnáctileté účastníky budou ve Žluté ponorce připraveny v polovině června. Starší české děti se vydají k německým sousedům v termínu 21. – 25. května a zažijí přírodovědné a vodné experimenty, vyzkouší si geocatching i lezení v lezeckém parku. Mladší děti z Turnova se do Saska vypraví na počátku června. „V průběhu dvou dnů budou stavět sluneční hodiny, pracovat s přírodními materiály, projdou se po pocitovém chodníku, seznámí se s činností solární stanice, budou poznávat stromy i pozorovat hvězdnou oblohu, zúčastní se sportovních soutěží,“ informoval koordinátor projektu Tomáš Špinka ze Žluté ponorky.

Přírodovědecká burza se uskuteční na české straně ve Středisku pro volný čas dětí a mládeže v Turnově 18. června. Její součástí bude Den otevřených dveří Žluté ponorky s prohlídkou obnovených prostor a vybavení a výstavou výtvorů dětí z předešlých dílen. Burza na německé straně bude v areálu školy v Hermsdorfu, kde se uskuteční přehlídka výsledků tvůrčích dílen a budou prezentovány turistické cíle obce i okolí. „ Přírodovědecké kempy budou pak prázdninovou týdenní záležitostí a jejich náplň a program budou upřesněny,“ sdělil Špinka.

Česko – saského projektu Společná cesta k přírodním vědám se zúčastní žáci a učitelé ze základních škol z Ottendorfu-Okrilly a Hermsdorfu a třech turnovských základních škol - 28. října, Žižkova i Skálova. Součástí projektu je i částečná rekonstrukce vnitřních prostor Střediska pro volný čas dětí a mládeže v Husově ulici v Turnově a obnova jeho vybavení.

logotyp - Společně k přírodním vědám

česko - saský projekt (29.1.2014 Turnov)česko - saský projekt (29.1.2014 Turnov)česko - saský projekt (29.1.2014 Turnov)