Poplach na sídlišti Výšinka

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 před polednem narušily klid obyvatel sídliště Výšinka výstražné signály policejních a hasičských vozidel. V jednom z bytů panelového domu v Granátové ulici č.p. 1899 byl totiž nalezen nevybuchlý protipancéřový granát.

Po oznámení nálezu byly na místo přivolány policejní hlídky a hasičské jednotky. Nejprve bylo nutné provést evakuaci obyvatel uvedeného domu i sousedících vchodů a především Domu s pečovatelskou službou. Jeho méně pohybliví obyvatelé byli přemístěni do přistaveného autobusu hasičů a v případě potřeby by bývali byli převezeni do DD Pohoda nebo Penzionu pro důchodce v Žižkově ulici. K tomu nakonec nemuselo dojít.Celkově bylo z panelového domu evakuováno na 120 osob. Před 13. hodinou se na místo dostavil speciální pyrotechnický tým PČR, který v bytě vyhodnotil situaci a provedl potřebný zásah. V cca 13:15 byla munice přemístěna do speciálního vozidla a připravena k přepravě na místo zneškodnění. Následně provedla PČR ohledání bytu za přítomnosti majitele, zda se zde nenachází ještě další nebezpečná munice či zbraně. V 13:35 hodin byl celý zásah ukončen a obyvatelé Domu s pečovatelskou službou i ostatních bytů se mohli vrátit do svých domovů.

Na zásahu se významnou měrou podílela také Městská policie Turnov, která v součinnosti s orgány PČR zajistila a uzavřela přístupové cesty a podílela se na organizaci evakuace obyvatel. Povolána byla také jednotka Sboru hasičů Města Turnova, která po ukončení akce doprovázela jedním vozidlem policejní konvoj odvážející granát k likvidaci. Za vedení města byl přítomen místostarosta Mgr. Otakar Špetlík, který všem zasahujícím jednotkám a pracovníkům DPS Výšinka nakonec poděkoval za rychlý a bezpečný zákrok.

poplach na Výšince 002 poplach na Výšince 004

poplach na Výšince 005 poplach na Výšince 008

poplach na Výšince 009 poplach na Výšince 014

poplach na Výšince 017 poplach na Výšince 029

poplach na Výšince 024 Foto: Radek Drašnar