Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vítězové soutěže Zlatá popelnice 2016 byli oceněni na Ještědu

Zlatá popelnice 2016, autor: A. Šupíková

Již podvanácté se obce Libereckého kraje utkaly v soutěži v třídění odpadů Zlatá popelnice.

Soutěž Zlatá popelnice je určena všem obcím a městům Libereckého kraje zapojeným do systému EKO-KOM. Hlavním hodnotícím kritériem je množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce a města ke zvýšení množství vytříděných odpadů. Letošní ročník proběhl pod záštitou člena rady Libereckého kraje, Jiřího Löffelmanna, z rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice proběhlo i udělení cen kolektivních systému ASEKOL, a. s., soutěž ve sběru drobného elektra a ELEKTROWIN, a. s., soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení.

Výsledky třídění odpadů v Libereckém kraji

V roce 2016 vytřídil každý obyvatel Libereckého kraje 44,2 kilogramu papíru, plastu, skla a nápojových kartonů, což řadí Liberecký kraj na 9. místo v pomyslném srovnání krajů. Podle celorepublikového průměru vytřídil loni každý obyvatel ČR 44,8 kg/ob. Velmi dobrý byl Liberecký kraj v třídění papíru, toho každý občan vytřídil 22,9 kg a díky tomu patří kraji v této disciplíně celorepublikově 2. místo. Nadprůměrně se obyvatelům Libereckého kraje daří třídit také sklo.

V Libereckém kraji je v současné době k dispozici 10 382 nádob na tříděný odpad. V roce 2016 bylo v rámci společného projektu Libereckého kraje a AOS EKO-KOM, a.s. zakoupeno a instalováno dalších 135 nádob v hodnotě cca 1,2 mil. Kč. Co se týká hustoty sběrné sítě, na jedno sběrné místo připadá v kraji přibližně 149 obyvatel.

Do soutěže byly zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s., tj. 214 měst a obcí Libereckého kraje. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v jednotlivých obcích a městech, soutěží obce nově od tohoto ročníku ve čtyřech kategoriích, tedy nejen podle svého statutu, ale i podle počtu obyvatel. Finanční odměnu od AOS EKO-KOM, a.s. získávají první tři v každé kategorii, všichni finalisté pak obdrží tradiční poháry z novoborského skla, které věnoval do soutěže Liberecký kraj.

VÝSLEDKY „ZLATÁ POPELNICE 2016“

KATEGORIE OBEC DO 500 OBYVATEL

 1. místo obec Bedřichov
 2. místo obec Troskovice
 3. místo obec Albrechtice v Jiz.horách
 4. místo obec Blatce
 5. místo obec Paseky nad Jizerou

KATEGORIE OBEC NAD 500 OBYVATEL

 1. místo obec Kořenov
 2. místo obec Josefův Důl
 3. místo obec Karlovice 
 4. místo obec Malá Skála
 5. místo obec Horní Police

KATEGORIE MĚSTO DO 3 500 OBYVATEL

 1. místo město Harrachov
 2. místo město Rokytnice nad Jizerou
 3. místo město Jablonec nad Jizerou
 4. místo město Dubá
 5. místo město Ralsko

KATEGORIE MĚSTO NAD 3 500 OBYVATEL

 1. místo město Cvikov
 2. místo město Nový Bor
 3. místo město Lomnice nad Popelkou
 4. místo město Jilemnice
 5. místo město Turnov

SKOKAN ROKU obec Bedřichov

ASEKOL a ELEKTROWIN

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice své ceny udělují také kolektivní systémy ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s.

Kolektivní systém ASEKOL a.s. v soutěži ve sběru drobného elektra ocenil v kategorii do 3 000 obyvatel Hodkovice nad Mohelkou, stejně jako vloni ve své kategorii do 10 000 obyvatel byla nejlepší Jilemnice a v kategorii měst nad 10 000 obyvatel uspěl Nový Bor, který na prvním místě vystřídal loňského vítěze Turnov.

Vytvořeno 14.6.2017 | přečteno 308x | anna.supikova
load