Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Oslavy 740. výročí založení Turnova vyvrcholily ve státní svátek 28. října

Umělecké dílo autora Jiřího Kmoška s názvem Tvar, autor: Kateřina Doubravová

V průběhu měsíců září a říjen t. r. probíhal cyklus akcí věnovaných 740. výročí založení města Turnova. Oslavy vyvrcholily ve státní svátek v neděli 28. října. Proběhla pietní vzpomínka u Pomníku padlých ve Skálově ulici, bylo odhaleno výtvarné dílo a pamětní deska na počest turnovskému mecenáši B. J. Horáčkovi a poté následoval slavnostní večer spojený s udělením Ceny obce. 

1. Pietní akt u Pomníku padlých

Od 16 hodin se konal pietní akt u pomníku Padlých ve Skálově ulici za účasti hostů ze Spolku rodáků a přátel Turnova, Československé obce legionářské a představitelů města. Proslov přednesla starostka města PhDr. Hana Maierová, státní hymna a lidové písně zazněly v podání turnovské rodačky, sopranistky Lucie Vagenknechtové.

Turnovská rodačka sopranistka Lucie Vagenknechtová

2. Odhalení výtvarného díla „Tvar“ na počest B. J. Horáčkovi

Od 17 hodin bylo za účasti veřejnosti na nám. B. J. Horáčka slavnostně odhaleno a poprvé nasvíceno výtvarné dílo u příležitosti 10. výročí úmrtí turnovského mecenáše Bohuslava Jana Horáčka. Medailonek o osobě pana Horáčka z dílny JUDr. Milana Brunclíka byl k shlédnutí na slavnostním večeru, který následoval. Jakým způsobem plastika vznikala, pohovořil místostarosta Mgr. Otakar Špetlík. Ing. Arch. Radek Šíma přítomným vysvětlil, proč byl vybrán právě „Tvar“ absolventa turnovské SUPŠ Jiřího Kmoška a jakým způsobem dílo koresponduje s novou budovou KD Střelnice. Umělecké dílo odhalili společně paní starostka PhDr. Hana Maierová a syn mecenáše, Jan Horáček.

Umělecké dílo autora Jiřího Kmoška s názvem Tvar

Význam pana B. J. Horáčka a jeho vztah k Turnovu bude rovněž připomínat pamětní deska, umístěná na budově kulturního centra. Jan Horáček mladší vzpomenul na svého otce a vyjádřil turnovákům poděkování za iniciativu, která vedla k samotné realizaci pamětní desky i plastiky v prostoru před kulturním centrem.

 Odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi

3. Slavnostní večer spojený s udělením Ceny obce

Od 18 hodin se ve velkém sále Střelnice uskutečnil slavnostní večer. V první části programu promluvila starostka města PhDr. Hana Maierová o historických návaznostech v dějinách města, poté byl promítnut dokument o B. J. Horáčkovi z dílny JUDr. Milana Brunclíka. Dalším oficiálním bodem programu byly nominace a předání ceny obce. Cena obce byla v Turnově zavedena v roce 2002 a za uplynulých 10 let byla udělena 13 významným osobnostem kulturního, sportovního a společenského života Turnova i ze sféry vědecké a podnikatelské.

V roce 2012 obdrželo zastupitelstvo 3 nominace, z toho dvěma nominovaným byla cena udělena. Nominován byl skladatel, hudební pedagog, klavírista a sbormistr MgA. Martin Hybler. K úspěchu mu přišel popřát pěvecký sbor Carmina, který vede, a potěšil obecenstvo dvěma písněmi od Jaroslava Ježka. Cenu obce obdržela dlouholetá pracovnice v kultuře Eva Kordová, divákům byl promítnut krátký medailonek o její činnosti rovněž od JUDr. Milana Brunclíka. Cena obce byla udělena in memoriam kazateli Jednoty bratrské Petru Gruberovi, který byl neúnavným organizátorem akcí pro rodiny s dětmi, děti a studenty. Cenu převzala jeho manželka paní Kateřina Gruberová s rodinou. Osobnost pana Grubera a jeho činnost připomenul krátký dokument.

Cena obce byla udělena in memoriam Petru Gruberovi

Následoval kulturní program, v němž vystoupili turnovští rodáci, kteří se úspěšně uplatnili v profesionální kulturní a umělecké obci. Prvním hostem byla legenda Národního divadla v Praze, sopranistka Marcela Machotková. Po vzpomínkovém vyznání Turnovu zazněly dvě ukázky z jejího bohatého repertoáru  - árie z oper Libuše a Rusalka. Vystřídala ji opět pěvkyně, tentokrát zástupkyně mladé generace, slečna Lucie Vagenknechtová, která se věnuje hlavně hudební pedagogice. V jejím podání slyšeli diváci árii Mařenky ze Smetanovy Prodané nevěsty a známou Bernsteinovu muzikálovou melodii. Poté patřilo jeviště Jitce Šedivé - Adamusové a Adamusovu triu, které předneslo úryvky ze sonát W. A. Mozarta a C. Francka. Hudba byla vystřídána mluveným slovem pražského herce a režiséra Václava Knopa. Následovalo vystoupení violistky Hradecké filharmonie Lenky Maierové s klavírním doprovodem Martina Hyblera (úryvek z Bendlova koncertu). O Turnově a Turnovácích pohovořil herec, publicista a moderátor Petr Vydra. Na závěr večera vystoupil flétnista a jazzový improvizátor Jaroslav Šolc za klavírního doprovodu Bohuslava Lédla.

Václav Knop a Petr Vydra

V rámci slavnostního večera byla v prostorách velkého sálu KD Střelnice k shlédnutí výstava nejlepších prací výtvarné soutěže vyhlášené u příležitosti 740. výročí města na téma „Turnov – moje město“.

Jana Zajícová, odbor školství, kultury a sportu
Kateřina Doubravová, kancelář tajemníka

Související odkazy:

TVT - televize Turnov 44/2012

Oslavy 740. výročí založení Turnova udělení Ceny obce za rok 2011

Osobnosti a zajímavosti Turnova

V dílnách SUPŠ Turnov vzniká dílo na počest B. J. Horáčka

28. říjen 2012

Vyvrcholení oslav 740. výročí založení Turnova - pietní vzpomínka u Pomníku padlých, odhalení uměleckého díla, slavnostní večer
Turnovská rodačka sopranistka Lucie Vagenknechtová, autor: Ing. Jaromír Ducháč

Turnovská rodačka sopranistka Lucie Vagenknechtová

 
Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar na počest B. J. Horáčkovi, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar na počest B. J. Horáčkovi

 
Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar na počest pana B. J. Horáčka, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar na počest pana B. J. Horáčka

 
Slavnostní odhalení uměleckého díla na počest pana B. J. Horáčka, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení uměleckého díla na počest pana B. J. Horáčka

 
Slavnostní odhalení uměleckého díla na počest pana B. J. Horáčka, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení uměleckého díla na počest pana B. J. Horáčka

zleva: autor díla Jiří Kmošek; syn B. J. Horáčka Jan Horáček; jednatel KCT, s.r.o. MgA. Lukáš Hajn, starostka města PhDr. Hana Maierová, místostarosta Mgr. Otakar Špetlík, architekt Střelnice Ing. arch. Radek Šíma; radní města Eva Kordová.
 
Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení uměleckého díla Tvar

 
Umělecké dílo autora Jiřího Kmoška s názvem Tvar, autor: Kateřina Doubravová

Umělecké dílo autora Jiřího Kmoška s názvem Tvar

 
Slavnostní odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi

 
Odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi, autor: Kateřina Doubravová

Odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi

 
Pamětní deska B. J. Horáčkovi na budově KD Střelnice, autor: Kateřina Doubravová

Pamětní deska B. J. Horáčkovi na budově KD Střelnice

 
Slavnostní odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi, autor: Kateřina Doubravová

Slavnostní odhalení pamětní desky B. J. Horáčkovi

 
Eva Kordová, autor: p. Tomešek

Eva Kordová

 
Cena obce byla udělena in memoriam Petru Gruberovi, autor: p. Tomešek

Cena obce byla udělena in memoriam Petru Gruberovi

 
Turnovská rodačka MarcelaMachotková, autor: p. Tomešek

Turnovská rodačka MarcelaMachotková

 
Turnovská rodačka Jitka Šedivá - Adamusová a Adamusovo trio, autor: Ing. Jaromír Ducháč

Turnovská rodačka Jitka Šedivá - Adamusová a Adamusovo trio

 
Turnovská rodačka Lenka Maierová, autor: Ing. Jaromír Ducháč

Turnovská rodačka Lenka Maierová

 
Turnovský rodák Václav Knop, autor: p. Tomešek

Turnovský rodák Václav Knop

 
Václav Knop a Petr Vydra, autor: Kateřina Doubravová

Václav Knop a Petr Vydra

 
Turnovský rodák Jaroslav Šolc, autor: p. Tomešek

Turnovský rodák Jaroslav Šolc

 
Výstava nejlepších výtvarných prací soutěže Turnov - moje město, autor: Kateřina Doubravová

Výstava nejlepších výtvarných prací soutěže Turnov - moje město

 
 
Vytvořeno 1.11.2012 15:02:50 | přečteno 3021x | Kateřina Doubravová
load