Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Občané diskutovali o problémech města

Fórum zdravého města 2014, autor: R. Drašnar

Veřejná diskuze o problémech Turnova se uskutečnila v pondělí 17. února 2014 v Kulturním centru Střelnice.

Fórum zdravého města Turnova se konalo pod patronací Národní sítě zdravých měst České republiky jako součást projektu Turnov - zdravé město a místní Agenda 21, do něhož je Turnov zapojen již od roku 2011. Veřejné diskuze nad problémy města se zúčastnilo více než 80 občanů spolu s některými zastupiteli, představitelé vedení města a přes dvacet pracovníků městského úřadu.

Před začátkem měli přicházející možnost nechat si změřit krevní tlak nebo vyčistit brýle ultrazvukem. O doprovodný program se postarali studenti turnovských středních odborných škol. Úvod patřil vystoupení souboru mažoretek Perliček a starostovi města Tomáši Hockemu, který akci zahájil. „ Sice se scházím s obyvateli jednotlivých částí města, abych vyslechl jejich názory a připomínky, ale takovéto setkání podle dané metodiky považuji za prospěšné,“ řekl starosta. Pak prezentoval, jak byly odstraněny či vyřešeny problémy, které občané města definovali na fóru minulém. To se uskutečnilo v dubnu roku 2012. Ředitel Národní sítě zdravých měst České republiky Petr Švec pak činnost své organizace představil a charakterizoval pojem zdravé město. Samotná diskuze o stavu a možnostech rozvoje města v nejrůznějších oblastech probíhala u deseti stolů. Ty byly obsazeny podle zájmu občanů, nejvíce lidí se sešlo nad tématem územního plánování a dopravy, nejméně je zajímalo podnikání a cestovní ruch. Zformulované problémy pak přednesli garanti jednotlivých témat, převážně vedoucí odborů turnovské radnice nebo předsedové komisí rady města, a označili dva nejzásadnější. Některé byly reálné, jiné z říše snů. „Autoři některých myšlenek a nápadů jsou ideálními kandidáty do nadcházejících komunálních voleb, aby ukázali, co v nich je a jak by záležitosti řešili,“ posteskl si Hocke, který s lidmi diskutoval u nejvíce obsazeného stolu. Účastníci fóra pak ještě měli možnost svými hlasy napříč všemi tématy označit ty opravdu nejožehavější problémy města. Než byly výsledky sečteny, losoval místostarosta Otakar Špetlík výherce zajímavých a hodnotných cen. Věnovaly je místní mateřské a základní školy, sdružení Fokus a Slunce všem, organizace Městská sportovní Turnov a Kulturní centrum Turnov, výrobky studentů poskytla také střední umělecko-průmyslová škola. Výsledky Fóra zdravého města Turnova ukázaly, že negativně občané vnímají nedostatečnou regulaci průmyslové zóny Vesecko a požadují ji omezit minimálně v rozsahu stávajícího regulačního plánu. „Finanční podporu si zaslouží tísňová péče pro seniory,“ definoval druhý zásadní problém moderátor Petr Švec a jako třetí označil odvodnění Palachovy ulice. „K všem problémům se v průběhu března budou moci vyjádřit obyvatelé v anketě. Ta nakonec specifikuje těch deset nejožehavějších, které budou předloženy radě města“ informoval koordinátor projektu zdravého města Radek Drašnar a dodal, že o způsobu jejich řešení budou občané informováni na příštím Fóru zdravého města Turnova, které se uskuteční v příštím roce. „Turnov je nemocný v mnoha ohledech, ale panuje v něm velmi zdravá občanská diskuze,“ zhodnotil průběh diskuzního setkání jeden z jeho účastníků.

Fórum zdravého města 2014Fórum zdravého města 2014Fórum zdravého města 17.2.2014Fórum zdravého města 2014Fórum zdravého města 2014Fórum zdravého města 2014

Vytvořeno 26.2.2014 11:16:19 | přečteno 567x | Bc. Radek Drašnar