Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

K 20. výročí Mezinárodního roku rodiny se v Turnově uskuteční kampaň Křídla a kořeny naší rodiny

rodiče s dítětem

Mezinárodní rok rodiny vyhlášený roku 1994 pochází z dílny Organizace spojených národů. Jeho dvacáté výročí si letos připomínají na celém světě, naši republiku nevyjímaje.  

Do aktivit k Mezinárodnímu roku rodiny přispěla vlastní kampaní s názvem Křídla a kořeny naší rodiny také Síť mateřských center. Název kampaně odkazuje na citát J. W. Goethe: „ Děti by měly dostat od svých rodičů dvě věci: kořeny a křídla."  Kořeny směřují do minulosti k našim předkům, křídla upozorňují na zodpovědnost, která zavazuje každého, kdo přijímá úkol rodičovství. Realizace prorodinné kampaně se v Turnově ujalo Centrum pro rodinu Náruč.

Přípravy na celoroční maraton akcí v Turnově právě vrcholí a získávají konkrétní podobu. Náruč momentálně vyjednává spolupráci s dalšími subjekty ve městě, které mají s rodinou co do činění. Osloveny byly především neziskové organizace a příspěvkové organizace města.  V tuto chvíli již víme, že se zapojí turnovská knihovna, sociální odbor města, odbor cestovního ruchu, Žlutá ponorka, centrum The Bouda, skauti. Aktivity se uskuteční pod hlavičkou projektu Turnov – Zdravé město a místní Agenda 21. Záštitu nad kampaní přebírá starosta Turnova Tomáš Hocke.

Kampaň zahrnuje akce pro rodiny s dětmi, semináře, komiks na pokračování na téma rodiče a děti, výtvarnou soutěž a fotosoutěž, rodinnou hru o ceny. Budeme rádi, pokud další nápady na aktivity vyjdou přímo z řad veřejnosti - zapojit se může každý z nás.

Cíle kampaně:

  • podpora soužití rodin všech generací
  • podpora společně stráveného času rodin
  • podpora prorodinné politiky, partnerství a spolupráce ve městě

 

Proč považujeme za důležité podporovat rodinu?

  • Řada rodin ekonomicky strádá - přitom se roky hovoří o potřebě skloubit rodičovské povinnosti s pracovními. Realita je ovšem taková, že rodiče v zájmu zachování životní úrovně tráví v zaměstnání více času než se svými dětmi. Důkazem je mj. také vzrůstající počet celodenních jeslí pro ty nejmenší. Existenční důvody ale podle nás nesmí být příčinou nedostatečného zájmu o vlastní rodinu!
  • Mladí lidé touží po nezávislosti na svých rodičích, chtějí "vyletět z hnízda" - jako nezaměstnaný absolvent toho člověk dosáhne těžko.
  • Dožíváme se vyššího věku - kolik seniorů ale tento čas navíc tráví se svou rodinou?
     

Mnoho dalších podobných důvodů nalézáme ve svém okolí, i ve vlastních rodinách.

Model rodiny navíc doznal za poslední desetiletí velkých změn. Rozvedená manželství, život na hromádce, sňatky homosexuálů, třicetileté prvorodičky, otcové na mateřské dovolené, matky samoživitelky, děti vzešlé z umělého oplodnění, trend mama-hotelu nebo naopak bydlení bez prarodičů... - dříve tabu, něco nemyslitelného, stigmatizujícího, dnes se jedná o normu, součást našich běžných životů.

Nepřísluší nám soudit, zda je ten který model lepší či horší než ten tradiční. Z každého však vzejde budoucí generace ……….

(Zdroj: TZ CPR Náruč)

Vytvořeno 4.3.2014 13:50:34 | přečteno 636x | Bc. Radek Drašnar