Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jaký byl Evropský týden mobility 2012 a jak jsme si užili Skálovu ulici bez projíždějících aut?

Evropský den bez aut v Turnově 2012

V září se Turnov opět zapojil do celoevropské kampaně Evropský týden mobility upozorňující na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech. Kampaň zároveň propaguje ekologicky šetrné způsoby dopravy a odkazuje na zdravý životní styl. Součástí Evropského týdne mobility byl i Evropský den bez aut, letos poprvé ve Skálově ulici.

Odbor životního prostředí spolu se svými partnery připravil v rámci Evropského týdne mobility bohatý program pro turnovské občany. Jednalo se o výlet na Valdštejn spojený s výtvarnou dílnou, oblíbené lekce správné chůze „Nordic Walking“, zajímavou besedu o současné, ale i budoucí podobě města s turnovským zastupitelem Ing. Tomášem Hockem, program o mašinkách pro děti MŠ, přednášku o tradici turnovského lidového kroje s ředitelkou Muzea Českého ráje v Turnově PhDr. Vladimírou Jakouběovou, putování po památkách se žáky 5. tříd ZŠ, komentovanou vycházku zámeckým parkem zámku Hrubý Rohozec a výlet na kolech podél řeky Jizery.

Evropský den bez aut v Turnově proběhl ve čtvrtek 20. září 2012 ve Skálově ulici, která na jeden necelý den ožila atmosférou pěší zóny. Byla radost se účastnit, pozorovat a vnímat příjemnou atmosféru této ulice, která byla po dobu konání akce uzavřena pro vjezd i výjezd vozidel. Jeden den patřila ulice převážně chodcům a cyklistům. 

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Celou akci zahájili v 9 hodin zástupci vedení města – starostka PhDr. Hana Maierová a místostarosta Mgr. Otakar Špetlík. V 9.30 se spanilou jízdou projely maminky z mateřského Centra pro rodinu Náruč v Turnově a v soutěži o nekrásněji vyzdobený kočár vyhrály dort s logem Evropského týdne mobility, kterým je modrá květina. Nejkrásnější kočárek vybrali žáčci 2. třídy ZŠ Žižkova. Nejvíce se jim líbil modrý kočárek s dvojčátky. Ocenění poroty získal kočárek veterán, který vezla dobově oblečená pracovnice MC Náruč. I děťátko bylo stylově oblečené. Děti za odměnu ochutnaly dortové košíčky z marcipánu ve tvaru kytičky nebo auta. Hlavní výhru si nakonec maminky stejně rozdělily a tzv. „u kafe“ posvačily spolu s dětmi v prostorách Náruče. Darovanými dvěma koláči se s chutí prokousávaly skupinky dětí k vítěznému zapečenému oříšku, jenž jim vyhrál 2 x 2 vstupenky do turnovského bazénu. 

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Ve třech časových intervalech bylo možno si se studenty turnovské hotelové školy projít Skálovu ulici a vyslechnout si výklad o historických budovách této ulice. Sraz byl u muzea v 10, 11 a 13 hodin. Trasa končila u budovy SUPŠ.

V jedenáct hodin v prostoru na trávníku před novým sídlem městské policie začalo energické divadelní představení s písničkami „Námořníci“, které si připravilo občanské sdružení Fokus Turnov. Moc se povedlo a potěšilo všechny diváky. Po celou dobu konání Evropského dne mohli zájemci shlédnout i další divadelní představení, tentokrát ze středověké krčmy, které si připravili studenti SUPŠ Turnov. Představení plné šarvátek, výzev na souboj a soubojů muže proti muži bylo možno shlédnout v prostoru u Pacltovy hutě a pobavilo mnoho diváků. Od půl třetí se v prostoru před sokolovnou a parkem uskutečnila praktická ukázka zásahu členů Sboru hasičů Města Turnova pod vedením velitele Arnošta Černého. Vidět zásahovou jednotku v akci a uvědomit si, jak je její práce náročná, a to nejen fyzicky, ale také psychicky, bylo velmi působivé. Hasiči před zraky mnoha návštěvníků a s odborným komentářem p. Černého předvedli vyproštění zraněných osob z havarovaného vozidla, které muselo být  doslova rozřezáno na kusy.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Od 15 hodin zahrála před Sokolovnou Dechová hudba Turnovanka, která v podstatě zakončila turnovský Den bez aut ve Skálově ulici.

Co všechno bylo ale možno navštívit, shlédnout, vyzkoušet si a zažít? Když to vezmeme pěkně popořadě, od náměstí, začneme nejdříve u stánku VZP, kde byla možnost změřit si tuk, tlak a BMI index. Mnoho zájemců této možnosti využilo. Dále následoval stánek Střediska ekologické výchovy Český ráj s poznávací soutěží a vedle něj pak Eurocentrum Liberec se svými soutěžemi a materiály o EU. Žáci SZŠ ve spolupráci se Zdravým zoubkem udělili zájemcům lekci správného čištění zubů, a to za pomoci velkého modelu chrupu a obřího kartáčku. Co následovalo? Sousedící stánek představil zájemcům projekt Sdružení Český ráj "Greenway Jizera" a informační materiály turnovského informačního centra. K dostání byla spousta letáčků a brožurek, kam se v okolí Turnova vydat na výlet nebo kde se ubytovat. Zároveň se zde prezentovala kampaň odboru dopravy Libereckého kraje Uber plyn! K dispozici byly varovné brožurky pro řidiče, řidiče z povolání a motokáře i upomínkové předměty.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Před budovou muzea bylo možné zakoupit šperky a další umělecké předměty v prodejním stánku místní umělecké školy a ihned vedle probíhala ukázka ruční ražby mincí. „Šperkaři“ si dali opravdu záležet a výslednou mincí, kterou si zájemci mohli sami vyrazit, byla památeční mince věnovaná tematicky Evropskému dni bez aut v Turnově 2012. Pokud jde o studenty Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově, bylo možno je potkat ještě před domem Na Sboře, kde probíhala ukázka malování na plátno. Kdo měl zájem, mohl si také namalovat obrázek. Další stanoviště zaujali „špéráci“ u vchodu do parku od své školy a ukazovali příchozím, jak může probíhat výroba šperků z drátků a před Pacltovou hutí předváděli své řemeslo umělečtí kováři.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

V případě, že měl někdo potřebu a zájem zjistit, jaký invalidní vozík či elektrický skútr vybrat pro sebe či svého hůře pohyblivého příbuzného či známého a pomoci mu tak k lepší mobilitě a tím i kvalitnějšímu životu, měl možnost vyzkoušet a vybrat z několika typů elektrických vozítek p. Andreje Bokoteje, majitele firmy s elektrickými vozíky. Prodejnu naleznete v Železném Brodě a i zde si můžete vozítka vyzkoušet. Velmi navštěvovaným místem bylo stanoviště Městské sportovní Turnov, spojené s oddílem orientačního běhu TJ Turnov. Přes dvě stě zájemců využilo příležitosti vyběhnout schody do Skálovy ulice na čas či vyzkoušet orientační běh s mapou. Ti nejlepší získali hodnotné ceny, jako např. volný vstup do bazénu. Nadšených běžců neubývalo ani po oficiálním skončení akce. Zajímavý program nachystalo i Středisko pro volný čas dětí a mládeže pod vedením svého nově jmenovaného ředitele Tomáše Zakouřila. Připravena byla jízda zručnosti, ukázky mnoha deskových her a mezi dvěma stromy lanová dráha ke zdolání.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Prostor na ulici včetně vjezdu k domu Na Sboře patřil adrenalinové biketrialové show trojnásobného mistra světa Martina Šimůnka a jeho dvěma kolegům. Výborná moderace p. Šimůnka, neuvěřitelné výkony, při nichž se tajil dech, přilákaly mnoho diváků, z nichž se dokonce někteří sami stali účastníky exhibice. Klobouk dolů před odvážnými dobrovolníky, jež se s plnou důvěrou nechali přeskakovat a objíždět!  Zájem byl i o závod o nejpomalejší jízdu, kdy bylo opravdu těžké vybalancovat cestu k cíli a nespadnout. Kola pro malé závodníky zapůjčil Sport Staněk Turnov, jež se prezentoval o stanoviště dále. Naproti na trávníku před budovou městské policie byl postaven nafukovací skákací hrad. Ten udělal radost převážně nejmenším návštěvníkům Evropského dne bez aut. Dalším místem, kde bylo možno získat cenné informace, byl stánek Českých drah. Velice příjemné, nenásilné a především poučné úkoly a soutěže s ekologickou tématikou, tzv. „recyklohraní“ nabídla odpadová společnost EKO-KOM, a.s. Na akci se rovněž prezentovala největší společnost zaměřená na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice ELEKTROWIN, a.s.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Následovaly turnovské základní školy - ZŠ Skálova a ZŠ Žižkova, které se svého úkolu zhostily na výbornou a velice příjemným a hravým způsobem představily svou školu a její zaměření. Že si dali učitelé i žáci obrovsky záležet, bylo zřejmé již na první pohled. Všem moc děkujeme za úsilí, které věnovali přípravě a samotnému průběhu dne bez aut. Ostatně – nejvíce to jistě ocenili sami žáci a zájem ostatních dětí, které jejich program zaujal, a aktivně se do něho zapojili. Nejvíce byla vidět ZŠ Skálova, která má ve Skálově ulici sídlo. Jistě mi dají i ostatní za pravdu, že se této šance chopili s obrovským nasazením a kolemjdoucím měli opravdu co nabídnout!

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Nespornou zásluhu na zdárném průběhu a atraktivitě Evropského dne bez aut v Turnově měly i složky Integrovaného záchranného systému. Český červený kříž spolu se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje předvedl ukázku techniky a připravil modelovou situaci dopravní nehody, při které se srazí osobní automobil s jezdcem na kolečkových bruslích. Maskované poranění hlavy řidičky i nohy bruslařky vypadalo opravdu závažně a při poskytnutí první pomoci asistovala úspěšně i Hlídka mladého zdravotníka. Pomocí figurín dospělého člověka a malého dítěte proběhla ukázka první pomoci - umělého dýchání a masáže srdce. Kdo chtěl, mohl si vše vyzkoušet.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Městská policie předvedla svá vozidla, vysílačky, vystřelovací obušek, pouta, ukázala nasazování botičky na kolo auta ad. Policie České republiky slavila, a to především u chlapců, veliký úspěch s dálničními motorkami a policejními koly. Nebývalá podívaná byla i na ukázky práce policejních psovodů. Přihlížející byli poučeni, na co všechno jsou policejní psi cvičeni a využíváni. Připravena byla naprosto uvěřitelná a přesto pouze fingovaná scénka, kdy hrál cvičený pes hlavní roli při konečném zadržení pachatele.

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Svou techniku předvedli i Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a Sbor hasičů Města Turnova.

Velice děkuji všem zúčastněným partnerům, kteří připravili návštěvníkům převážně z turnovských mateřských, základních, ale i středních škol, rozmanitý a především kvalitní program. Nejen, že si všichni užili bez starostí Skálovu ulici bez aut, zasoutěžili si, ale získali i mnoho poučných rad a cenných zkušeností.

Rádi bychom poděkovali za sponzorské dary paní Evě Dlouhé - Dorty z ráje, Turnov Logo Dorty z ráje (během akce rozdala zdarma 300 ks svatebních koláčků) a Mléčnému baru Domino, Turnov (velké koláče s překvapením). 

Kateřina Doubravová, koordinátorka Projektu Turnov – Zdravé město


Partneři Evropského dne bez aut 2012 v Turnově:

Bokotej Andrej - invalidní vozíky

Centrum pro rodinu Náruč v Turnově, o.s.

České dráhy, a.s.

Český červený kříž - místní skupina Turnov

Dechová hudba Turnovanka

Dorty z ráje - Eva Dlouhá

EKO-KOM, a.s.

ELEKTROWIN, a.s.

Eurocentrum Liberec

Fokus Turnov, o.s.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje

Městská policie Turnov

Městská sportovní Turnov, s.r.o.

Mléčný bar Domino, Turnov

Odbor dopravy Libereckého kraje, kampaň Uber plyn!

Policie České republiky - obvodní oddělení Turnov

Regionální turistické informační centrum Turnov

Sbor hasičů Města Turnova

Sdružení Český ráj

Sport Staněk Turnov

Středisko ekologické výchovy Český ráj

Středisko pro volný čas dětí a mládeže Turnov

Střední uměleckoprůmyslová škola Turnov

Střední zdravotnická škola Turnov

Šimůnek Martin

TJ Turnov

VZP

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje

Zdravý zoubek

ZŠ Skálova

ZŠ Žižkova

Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012, autor: Kateřina Doubravová

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
Evropský den bez aut v Turnově 2012

Evropský den bez aut v Turnově 2012

 
 
Vytvořeno 2.10.2012 11:43:44 | přečteno 1740x | Kateřina Doubravová
load