Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jak se nestat obětí podvodu - přednášky pro seniory

min vanda cibulka seniori 210

Městská policie Turnov v rámci Programu primární prevence a ve spolupráci s Městskou knihovnou Antonína Marka v Turnově (Projekt Bezpečný život seniorů) připravila na květen přednášky týkající se prevence bezpečnosti seniorů, a to na téma: „Jak se nestat obětí podvodu“.

Jelikož patří senioři mezi ohroženou cílovou skupinu, na kterou se zaměřují různí podvodníci, je velice důležité je na možná rizika dopředu upozornit a pomoci jim trestné činnosti předcházet. Jedním ze způsobů prevence kriminality jsou i přednášky, kde jsou naši starší spoluobčané informováni o tom, jak může být podvodné chování pácháno, kdy je potřeba být ve střehu a tzv. „nenaletět“. Alarmující jsou i statistiky, které uvádějí exekuční řízení u každého třetího seniora České republiky!

 květnu 2012 se v Turnově uskutečnily dvě přednášky pro obyvatele domovů důchodců na Výšince a v ulici Žižkově. Přednášejícím byl strážník primární prevence Městské policie Turnov Bc. Vladimír Hladík, který prostřednictvím konkrétních případů upozornil přítomné na možná číhající nebezpečí. Pan Hladík poučil seniory o zásadách bezpečnosti při jednání s cizími lidmi, doporučil být vždy ostražitý a přirozeně podezřívavý. Účastníkům přednášek vysvětlil, jak se mají chovat k různým podomním či pouličním prodejcům, na hromadných prodejních akcích, jakým způsobem je potřeba uzavírat smlouvy a že je vždy lepší si všechno pořádně ověřit a rozmyslet. Poradil raději odložit návštěvu různých řemeslníků na jindy, kdy nebude senior doma sám a že je pro komunikaci s neznámou návštěvou žádoucí používat bezpečnostního řetízku na dveřích. Další cennou radou bylo doporučení se o všem poradit (ať už po telefonu, či osobně) s někým, komu důvěřují. Senioři byli upozorněni na to, aby nikomu nesdělovali svá soukromá data a rovněž získali řadu dalších potřebných informací.

Je nutné, aby bylo chráněno zdraví, ale i majetek a soukromí našich seniorů. V případě pochybností se senioři můžou obrátit na městskou policii a svá podezření či obavy potvrdit nebo vyvrátit.  Tímto způsobem můžou předejít další trestné činnosti či pomoci odhalit již probíhající nekalou činnost.

Preventivní bezpečnostní činnost je velice důležitá, a to nejen pro osoby v seniorském věku. Pokud budou naši občané připraveni čelit nebezpečným nástrahám, či se naučí těmto situacím předcházet, nestanou se obětí podvodu a jejich život tak bude mnohem příjemnější a bezpečnější.

Kateřina Doubravová, koordinátorka Projektu Turnov – Zdravé město a místní Agenda 21
 
min vanda cibulka seniori 219, obrázek se otevře v novém okněmin vanda cibulka seniori 210, obrázek se otevře v novém okněmin vanda cibulka seniori 226, obrázek se otevře v novém okně 
(Foto: K. Doubravová) 
Vytvořeno 24.5.2012 | přečteno 1108x | Richard Mochal
load