Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Lenka Lichtenberg – Písně oživlých zdí

lichtenberg

Dokumentu České televize "Lenka Lichtenberg – Písně oživlých zdí". V premiéře byl uveden 28. prosince 2011 na ČT 2. Záběry z koncertu jsou pořízeny v turnovské synagoze.

Dne 17. července 2011 se u příležitosti derniéry výstav "Granátový imunoglobulin: čeští vědci s pohnutým osudem oceněni prestižní cenou České imunologické společnosti vyrobenou v Turnově" a "Příběhy dětí – kresby dětí z terezínského ghetta" konal v Synagoze Turnov unikátní koncert. Z daleké Kanady přijela do své rodné země Lenka Lichtenberg (rozená Hartlová), originální zpěvačka jidiš písní a synagogálních liturgických zpěvů. Koncert byl natáčen panem režisérem Jaroslavem Hovorkou a záběry z něho použity do dokumentu České televize „Lenka Lichtenberg – Písně oživlých zdí“. V premiéře byl uveden 28. prosince 2011 na ČT 2.

Lenka Lichtenberg v dokumentu vypráví o svém dětství „hvězdy ze Semaforu“, o svém zjištění, že je Židovka a většina příbuzných její matky za holokaustu zahynula, o svém odchodu do emigrace a objevu židovské hudby.

Nejprve se věnovala reinterpretaci starých jidiš písní, později i tvorbě nových na slova jidiš poezie. Časem začala studovat tradiční liturgické zpěvy, kterými jsou doprovázeny bohoslužby v synagoze. Po roce 1989 pravidelně jezdí do Česka a navštěvuje maminku. Při jedné z návštěv byla pozvána zazpívat v opuštěné synagoze – a tam vznikl impuls navrátit synagogální liturgickou hudbou alespoň na chvíli život do budov, jejichž komunity byly vyvražděny. Tak vznikl projekt "Songs of the Breathing Walls". Písně byly natáčeny ve vybraných synagogách (včetně turnovské). Vzniklo CD, které by mělo vyjít v tomto roce.

Zveme vás ke shlédnutí dokumentu o výjimečné ženě, která svojí odvážnou tvořivostí a upřímným zanícením pomáhá udržovat starobylou židovskou tradici.

Čas: 26,16 min., 323 MB

Autor: Česká televize


Vytvořeno 8.2.2012 | přečteno 1095x | Richard Mochal
load