Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kolem Kalicha vyjedou cyklisté podvacáté

cyklistické závody, autor: ilustrační foto

Cyklistický závod 3x kolem Kalicha poprvé odstartoval v roce 1993. Letošní jubilejní ročník se uskuteční v sobotu 14. září. Za dvacet let historie se na trať vydaly tisícovky závodníků. Závody spojuje trasa Českým rájem kolem skalního města Kalich.

Pořadatel závodu, Hmoždířova nadace N91, vznikla v Malé Skále původně jako hospodská recese, jejímž cílem bylo pobavit sebe a kamarády. Během času k činnostem přibylo i organizování sportovních klání. Mezi ně patří i cyklistický závod, který se jede na rozhraní Jablonecka a Semilska, po silnicích kolem skalního města Kalich.

Závod se jede po místních silnicích a po celou dobu se závodníci a točí na levou ruku. Svým profilem přitom patří mezi náročnější silniční mítinky. Cyklisté, kteří závod absolvují, nemají totiž možnost si  během závodu odpočinout. „Buď musí šlapat do kopce nebo při klesání ze Suchých skal jít tvrdě na brzdy,“ prohlásil jeden z otců myšlenky závodu kolem Kalicha Ivan Rec.

Na cyklistickém dostaveníčku se v Malé Skále scházejí bývalí a současní aktivní sportovci. Závod je ale otevřený i pro příchozí, kteří si jen chtějí svůj cyklistický um vyzkoušet.Trať přitom vede po území dvou bývalých okresů - jabloneckého a semilského. Startuje se čtyři minuty před půl desátou dopolední a závodníci se z prostoru před maloskalskou Sokolovnou vydají na Rakousy, Rohliny, Klokočí, Loučky a Besedice, kde se stoupání změní v prudký sjezd kolem Suchých skal do prostoru startu a cíle. Cyklisté v hlavní kategorii absolvují celkem tři okruhy s celkovým převýšením téměř pět set metrů. Nejlepší účastníci přitom trať zajedou v čase kolem jedné hodiny a dvaceti minut. Kromě nejrychlejších je připravena cena i pro nejpomalejšího na trati. I když čas tři hodiny a čtyřicet minut, který pořadatelé v kategorii šnek zaznamenali, bude jen těžko k překonání.

Závody 3x kolem Kalicha jsou dnes tradiční. Přesto si pořadatelé připravili pro účastníky novinku. Sportovního mítinku se mohou zúčastnit i bruslaři na kolečkových bruslích a připravený je také vložený závod koloběžek. „Jedná se zpestření závodů, kdy si účastníci podle svých sil sami rozhodnou, zda pojednou jedno, či více kol. Každopádně budou za svůj hrdinský čin odměněni,“ říká jeden z pořadatelů závodu Jiří Vaněk, který sám absolvoval všechny ročníky závodu ve veteránech.

Historie cyklistických závodů v okolí skalního města se začala psát takřka před jedenadvaceti lety. A stejně jako v řadě jiných případů se i tento nápad zrodil v prostředí vesnické hospody. Tehdy se v útulné světnici roubeného Boučkova statku za dlouhých zimních večerů scházela parta padesátníků, aby napůl z recese založili nadaci. Příspěvky ve formě drobných vkládali do hmoždíře. Správce pokladu pak bděl nad jeho účelným využitím. Postupem času se nadace rozrostla o nové členy a v době největší slávy měla na sto padesát členů a sympatizantů. V letošním roce prošlo vedení nadace generační obměnou a vesla se chopili často synové zakladatelů. Ti věří, že se jim podaří navázat na tradici nebo ji dokonce pozvednout.

Propozice závodu 3x kolem Kalicha

Závody 3x kolem Kalicha se jedou na náročné trati s celkovým převýšením přibližně 160 metrů na jedno kolo o délce 16,8 kilometrů. Hlavní kategorie jedou celkem 3 kola, ženy 2 kola.

Muži:

M30 - 30-39 let

M40 - 40-49 let

M50 - 50-59 let

Memoriál Josefa Holce:

M60 - 60-69 let

M70 - 70 a více let

Ženy

Ž30 - 30-49 let

Ž50 - nad 50 let

Vložená kategorie mužů i žen příchozích

P20 - 15-29 let

Závod se jede tradičně za plného provozu, takzvaně po levé ruce, na trase Malá Skála, Rakousy, Loužek, Betlémský mlýn, Rohliny, Klokočí, Loučky, Besedice, Suché Skály, Malá Skála. Prezentace závodníků od 8:30 hodin, start první kategorie je v cca 10:30 hodin. Vítězové budou vyhlášeni po dojetí posledního závodníka, přibližně ve 14:30 hodin.

Více informací na www.xc-malaskala.cz

Aleš Mastník

Vytvořeno 15.8.2013 11:56:29 | přečteno 1842x | Bc. Radek Drašnar