Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Žáci z „dívčajdy“ byli členy poroty v Německu

PICT0004

Nedaleko německo - českých hranic, v obci Seifhennersdorf, se uskutečnila ve dnech 27. – 28. září 2013 již třetí saská Bohemiáda. Zúčastnili se jí v roli porotců také žáci turnovské základní školy 28. října.

Do odpočinkového centra v Žitavském pohoří se sjelo asi 40 žáků saských škol a jejich učitelů, kteří s pomocí českých asistentů vyučují češtinu. Děti se ji učí dobrovolně v kroužcích, jejich hlavní motivací je porozumění řeči sousedů a možnost vzájemných rozhovorů. Každý rok je pořádána velká soutěž, ve které dokazují své znalosti. Záštitu nad ní převzala konzulka České republiky v Německu Jarmila Krejčíková, na vyhlášení přijel i náměstek saské ministryně školství.

„Máme to štěstí, respektive je to zásluha paní učitelky Brichové, že naše děti už několik let pravidelně navštěvují akce, pořádané německými kolegy. Tak jsme byli pozváni i na tuto soutěž,“ sděluje ředitel turnovské školy Jaromír Frič. Její žáci se účastnili zkoušek jako porotci, kteří vedli řízený rozhovor v českém jazyce s německými soutěžícími. Často bylo velmi náročné převést zadané téma do dialogu, ve kterém se musí projevit znalosti češtiny. Děti z Turnova svoji úlohu zvládly. „ I hlavní pořadatelka nás chválila, jaký skvělý soubor mladých pedagogů jsme přivezli,“ chlubí se Frič.

A co Čechy nejvíce překvapilo? Asi to, jakou váhu přikládají sousedé z Německa českému jazyku. „Ostudu jsme tedy v Německu rozhodně neudělali. Zanechali jsme i turnovskou stopu a každému účastníkovi a učiteli předali knihu o Turnovu,“ hodnotí Frič a doplňuje: „Dárky obdržela i paní konzulka a náměstek ministryně.“ Ti na závěr vyslovili slova plná chvály a osobní přání, že by se do Turnova rádi podívali. S turnovskou základkou chtějí zůstat v kontaktu, protože německá strana má eminentní zájem o spolupráci s českými školami.

A co naši žáci? Ti si užívali jak soutěže, tak pobytu ve skvěle vybaveném středisku. Také získali spoustu nových kamarádů. Na rozloučenou zazpívali českou písničku pro všechny. „Určitě příště pojedeme zase,“ těší se ředitel Frič.  

ZŠ 28. října na Bohemiádě

PICT0014

PICT0014

 
PICT0015

PICT0015

 
PICT0004

PICT0004

 
PICT0001

PICT0001

 
PICT0017

PICT0017

 
Bohemiáda obr

Bohemiáda obr

 
 
Vytvořeno 3.10.2013 14:44:06 | přečteno 665x | Bc. Radek Drašnar