Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vzdělávací centrum Turnov letos slaví 10 let

Vzdělávací centrum Turnov, autor: R. Drašnar

Stovky účastníků vzdělávacích kurzů od dětí po seniory, desítky lektorů a velké množství různých projektů, to je Vzdělávací centrum Turnov, o. p. s.

Toto vzdělávací zařízení si v letošním roce připomíná 10 let od svého založení. „Naše organizace, která byla zapsána do rejstříku 9. února 2004, byla jednou z prvních společností v Libereckém kraji, která se začala systematicky zabývat celoživotním vzděláváním a nabízet ho veřejnosti. Byla založena městem Turnov ve spolupráci se středními školami,“ přibližuje ředitelka Vzdělávacího centra Turnov (VCT) Jaroslava Dudková. Jak dodává, před lety se začínalo několika jazykovými kurzy angličtiny a němčiny a teprve postupně byla nabídka rozšiřována o další jazyky, informatiku a úplně nové oblasti působení. „Sociální odbor města přišel s požadavkem na proškolení pracovníků v sociální sféře a my poprvé akreditovali a školili pracovníky v sociálních službách. Objevil se první projekt pro pečovatelky a odborné semináře. Ukázala se nutnost spolupracovat s úřady práce a školit nejen zaměstnanecké rekvalifikace, ale i nezaměstnané. Potom tu byla poptávka ze strany turnovských firem a naše nabídka se musela přizpůsobit novým podmínkám,“ vzpomíná ředitelka na někdy až překotný vývoj v oblasti celoživotního vzdělávání v posledních letech. A jak se měnily požadavky na trhu, měnilo se a přizpůsobovalo i samotné VCT. S požadavky přišly také školy a VCT pracovalo na projektech pro žáky základních a středních škol. „Abychom poznali i zahraniční oblast celoživotního vzdělávání, zapojili jsme se do mezinárodního projektu Europa – mit Methode. Celkem jsme realizovali sedm velkých projektů. Sbírali jsme zkušenosti, učili se novým metodám a formám, zdokonalovali organizaci, snažili se vždy vyjít vstříc novým potřebám a zlepšovat kvalitu nabízených služeb,“ uvádí Dudková.

V současnosti, která je poznamenaná velkou inflací všemožných kurzů a ztrátou kvality i v celoživotním vzdělávání, se VCT snaží nejen bojovat s konkurencí, ale hlavně zkvalitňovat služby. Zaměřuje se na vzdělávání  pro veřejnost, sociální a firemní oblasti, školství a zdravotnictví. „Desáté výročí našeho vzniku oslavujeme založením Talentcentra, které je určeno nejmenším dětem, jež chtějí rozvíjet své nadání a zájem ve workshopech biologie, logiky, fyziky, informatiky a jazykových schopností. Je to velmi žádoucí a potřebné, aby tady vedle péče o postižené a vzdělávání v sociální oblasti bylo také něco pro nadané děti. Na ty se často zapomíná a přitom jsou to budoucí vědci, inženýři či lékaři,“ vypočítává ředitelka důvody, proč turnovské centrum napřelo svoji pozornost k nadaným dětem. Podle ředitelky patří při desetiletém ohlédnutí velké poděkování všem, kteří se na zdárném fungování VCT podíleli a podílejí – od pracovnic v administrativě po lektory, členy správní a dozorčí rady, ale též ředitelům a personalistům organizací, firem a škol a dalším.

„Především děkuji za ochotu se stále učit, zdokonalovat se a prosazovat nové věci. Troufám si říci, že v tomto směru opravdu reprezentujeme celoživotní vzdělávání a nechybí nám nadšení objevovat nové metody a formy učení. Desáté výročí v únoru oslavíme takzvaně za pochodu nad novými projekty. V průběhu roku bychom ale rádi oslavili naše výročí se všemi lektory a účastníky desítek kurzů, které jsme uspořádali, a možná dojde i na nějaké překvapení,“ zve na oslavy výročí VCT Jaroslava Dudková.

(Zdroj: TZ Agentury TvA)

Vytvořeno 4.2.2014 15:01:09 | přečteno 1523x | Bc. Radek Drašnar