Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Talentované děti zavítaly na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy

T_Centrum, autor: Jana Pekařová

Vybraní žáci, kteří navštěvují kurzy turnovského T-Centra – Centra pro rozvoj nadání u dětí, se u příležitosti oslavy Dne dětí vydali na celodenní výlet do Prahy.


Na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy se konala akce Vědohraní, při které dostali  žáci příležitost vyzkoušet si, jak funguje fyzika v praxi. Na soutěžním okruhu plnili různé úkoly, při kterých například pochopili fungování optických klamů, zjistili jak působí síla magnetu a  vytvořili elektrický obvod. Po získání razítek do průvodní kartičky získaly všechny děti hezké ceny. A to nebylo všechno. Turnovští účastníci akce byli také přivítáni na Katedře nízkých teplot, na které jim pan doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc. ukázal, jaké vlastnosti má tekutý dusík. Dusík společně s magnetem rozpohyboval autíčko, dusík zmrazil slupku od mandarinky nebo z kousku plastu vytvořil pevný hřebík. Nebylo jedince, který by si do tekutého dusíku zvědavě nevložil ruku.„Nejvíce se nám líbily právě pokusy s dusíkem,“ souhlasili na zpáteční cestě všichni účastníci. A Lucie Saidlová, která v T-Centru navštěvuje kurzy komunikace, ocenila také povídání o heliu: „Nejlepší bylo, jak se působením helia změnil hlas.“ Celodenní výlet na akci Vědohraní byl pro všechny účastníky zdarma a byl podpořen projektem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

T-Centrum v současné době nabízí několik kurzů pro talentované děti – od kurzu rozvoje komunikace až po proniknutí do tajemství přírody, do světa filmu či také rozvoj logického myšlení. O letních prázdninách se uskutečnípříměstský tábor pro talentované děti, na kterém se účastníci setkají s různými možnostmi rozvoje jejich nadání. Další informace naleznete na www.vctu.cz/t-centrum.

Jana Pekařová, koordinátorka T-Centra


Vytvořeno 16.6.2014 11:37:00 | přečteno 526x | Bc. Radek Drašnar