Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Mladí optici vyrůstají v Turnově v kroužku projektu TechUp

projekt TechUp, autor: KÚLK

Desítka žáků ze základních škol dochází dvakrát měsíčně na Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu Turnov do volnočasového kroužku zaměřeného na různé technické oblasti, který působí jako součást projektu TechUp.Na průběh aktivit kroužku se do Turnova ve středu 26. března 2014 přijela podívat krajská radní pověřená řízením resortu školství, mládeže a zaměstnanosti Alena Losová. „Kroužek v turnovské škole je mojí třetí návštěvou aktivit projektu TechUp. Zatím jsem se setkala s výhradně pozitivními ohlasy, které projekt doprovází. Sama jsem poznala, že se žáci při různých činnostech aktivně zapojují, spolupracují a baví se. Velkým přínosem pro školy je, že si nenucenou formou lákají a v jednotlivých kroužcích i připravují potencionální žáky. Při mé návštěvě technického kroužku právě dnes zaměřeného na optiku se mi dostalo několika odpovědí od dětí, že by je v budoucnu právě obor jemný mechanik (dříve optik), případně jiný technický obor, lákal,“ svěřila se se svými dojmy Losová.Velkým plusem projektu pro zapojené střední školy je možnost získat nové vybavení pro využití v jednotlivých kroužcích a projektových dnech pro žáky základních škol. Střední škola v Turnově tak mohla nakoupit vybavení za více než půl milionu korun, např. stolní výukový obráběcí CNC stroj, 3D tiskárnu, 3D scanner, zařízení pro tepelné tvarování optických prvků a přístroj na měření optických prvků. Nově pořízené přístroje využijí rovněž žáci střední školy v klasické výuce. Se zapojením do projektu TechUp jsme neváhali, protože na základě minulých zkušeností víme, že právě nejlépe zapůsobíme na žáky základních škol osobními setkáváními a ukázkami toho, co se u nás mohou naučit. Na děti působí i to, pokud jim můžeme ukázat moderní vybavení, s kterým by přišly při studiu do styku. Právě v možnosti dovybavení spatřuji druhé velké plus tohoto projektu,“ přidala své zkušenosti ředitelka turnovské střední školy Milena Lednejová. Škola nabízí v rámci projektu kroužek pro žáky základních škol, zaměřený na různé technické oblasti (např. optiku), technický a optický seminář pro žáky středních škol, projektové dny pro žáky základních škol s ukázkou a vyzkoušením přístrojů a nástrojů v odborných dílnách. Podílela se také na vzniku Metodického centra pro technické obory, kde dochází k výměně znalostí a zkušeností pedagogů základních a středních škol.

 Liberecký kraj získal celkem na projekt „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji (TechUp)“ finanční dotací 58 milionů korun, kterou poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Hlavním cílem projektu je přiblížit a zpopularizovat technické a přírodovědné vzdělání žákům základních a středních škol.

(Zdroj: TZ KÚLK)
Vytvořeno 1.4.2014 11:04:54 | přečteno 562x | Bc. Radek Drašnar