Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Čtvrťáci zažili praktickou výuku vlastivědy na radnici

Žáci 4. ročníků na radnici, autor: A. Šupíková

Žáci čtvrtých ročníků základní školy Žižkovy zažili vlastivědu na vlastní kůži, když v pátek 27. května navštívili turnovskou radnici.

Několik třid čtvrťáků se prostřídaly na turnovské radnici, kde měly možnost prozkoumat různé prostory a dozvědět něco o chodu městského úřadu. V rámci vlastivědy se děti učí o volbách, státních a městských atributech nebo o vedení města.

Na radnici se žáci dostavili hned v ranních hodinách a začali prohlídku ve vestibulu radnice. Zde je přivítala vedoucí odboru školství, kultury a sportu Martina Marková a představila krátce budovu městského úřadu, která stojí v centru rozhodování již půl tisíciletí.

Žáci 4. ročníků na radnici

Děti si prohlédly obřadní síň, ve které se na radnici konají svatební ceremonie. Malí návštěvníci si celou síň prohlédli a jejich pozornosti neunikl ani model městského hradu Valdštejn, který je nyní v obřadní síni umístěn.

Žáci 4. ročníků na radnici

Dále se děti vydaly do prostor vedení města, kde si prohlédly jednotlivé kanceláře místostarostek a také pana starosty za výkladu a doprovodu místostarostky Jany Svobodové. Z první kanceláře je vstup na balkon, ze kterého malí Turnováci shlédli na náměstí Českého ráje. V kanceláři pana starosty byly připraveny atributy města. Kromě městské vlajky, která vlaje na radnici a o městském svátku také na všech městských budovách, byl připraven řetěz starosty. Unikátní řetěz, který je osázen drahými kameny, symbolizuje Turnov jako šperkařské a kamenářské centrum. Na stole byla umístěna také medaile starosty, která je předávána vždy při oslavách 28. října. Děti zajímalo, kdo takové vyznamenání jako medaile starosty, cenu obce nebo čestné občanství může obdržet. Většinou se jedná o osobnosti, které se svými počiny zasloužili o něco významného a v současnosti mohou občané nominovat své kandidáty na tato ocenění.

Žáci 4. ročníků na radnici

V poslední ze zmíněných kanceláří mohli žáci vidět různá vyznamenání, které město Turnov obdrželo. Zajímavá byla například křišťálová popelnice, která byla udělena za 2. místo v třídění odpadů. Děti se svěřily, že ve škole i doma třídí a předvedly skvělé znalosti v barvách kontejnerů, do kterých se odpad třídí.

Žáci 4. ročníků na radnici

Poslední zastávkou byla zasedací místnost, kde se pravidelně schází například rada města nebo starostové okolních obcí. Zde také probíhala diskuse, ve které zaznívali zapeklité otázky. Děti například zajímalo, jak se postupuje při volbách a stanovování zastupitelstva nebo jmenování a rezignace vedení města.

Vytvořeno 30.5.2016 16:28:32 | přečteno 569x | anna.supikova
load