Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

„Wow“: Slacklineři na Valdštejně

Středověký víkend na Valdštejně, autor: Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Novinkou letošního Středověkého víkendu na hradě Valdštejně bylo chození po lajně, taková novodobá forma provazochodectví. A bylo se na co dívat!

V rámci hradu byly nataženy tři lajny, z nichž nejefektnější byla lajna přes celé údolí, ze schodiště aehrenthalské terasy na druhou stranu údolí nad hlavní přístupovou cestu k hradu o délce skoro 90 metrů.

Středověký víkend na Valdštejně

Po celý víkend probíhal v areálu hradu bohatý program, ve kterém se střídaly skupina historického šermu Rytíři turnovského meče, hudební skupina Subulcus a slacklineři. A protože se jednalo o vnímání středověku všemi smysly, návštěvníci si pochutnávali na staročeských lokších.  Ty pekly na ohni dámy rytířů a válečníků – markytánky. Kromě lokší s různými povidly, se solí, se zelím či jen tak samotné, zde byla nabízena zajímavá kombinace se švestkovými povidly a česnekem.

Středověký víkend na Valdštejně

I přes tropické letní počasí, kdy se teploty během celého dne pohybovaly přes třicet stupňů, přišlo na hrad na dvanáct set návštěvníků. A přítomni byli i novináři včetně regionální televize RTM+. Přestože bylo paní redaktorce nabízeno natáčení rozhovoru přímo na lajně, dala raději přednost pevné půdě pod nohama. No ani se nedivíme. Z některých akrobatických kousků slacklinerů se tajil dech a mrazilo v zádech. Ale v historických kostýmech jim to slušelo. 

https://www.youtube.com/watch?v=moiqn30p-Cg (reportáž z hradu Valdštejna začíná v 5.51 minutě)
Velké poděkování patří všem vystupujícím, zaměstnancům hradu i návštěvníkům. Ti všechna představení během dne odměnili vždy velkým potleskem.

Středověký víkend na Valdštejně

I na druhou polovinu prázdnin je pro vás na Valdštejně přichystám zajímavý program. Více informací na www.hrad-valdstejn.cz. Těšíme se na vás.

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 30.7.2018 21:41:12 | přečteno 361x | zdenka.strauchova
load