Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V zamořeném prostředí je potřeba se chránit

ochrana před nebezpečnými látkami, autor: ilustrační foto

V dnešní době se stále můžeme setkat se situacemi, kdy dojde k úniku nebezpečné látky do ovzduší. Hasiči radí obyvatelům, jak je možné se chránit v zamořeném prostředí.

K úniku nebezpečných látek do ovzduší může dojít třeba při poruše technologie v provozu nějaké firmy, při chybném skladování nebo při dopravní nehodě cisterny převážející nebezpečnou látku po silnici nebo železnici. Únik nebezpečné látky může vážně ohrozit naše zdraví, někdy i životy.

O vzniku havárie nás budou varovat sirény. Pokud bude třeba překonat zamořený prostor, případně bude vyhlášena evakuace obyvatelstva ze zamořené oblasti, bude nutné chránit si před účinky nebezpečné látky dýchací cesty, sliznice a celý povrch těla. K ochraně využijeme prostředky běžně dostupné doma, v kanceláři či škole, tzv. prostředky improvizované ochrany. Jedná se zejména o oděvní součásti a další doplňkové prostředky. Platí pravidlo, čím více vrstev, tím lépe. Nejvhodnější je svrchní vrstva z nepromokavého materiálu. Jak si takový improvizovaný prostředek zhotovit?

Postup ochrany a přehled základních prostředků improvizované ochrany:

1. Ochrana dýchacích cest (nosu a úst) – přeložený kapesník, ručník, utěrka nejlépe navlhčené vodou, které upevníme kolem zátylku šátkem, šálou

2. Ochrana očí – uzavřené brýle (potápěčské, plavecké, lyžařské, motocyklové, pracovní), případně průhledný igelitový sáček

3. Ochrana hlavy – plavecká čepice, zimní čepice, lyžařská kukla, šátek, kapuce, případně igelitový sáček

4. Ochrany povrchu těla – kombinéza, sportovní souprava, dlouhý kabát, bunda z nepromokavého materiálu, pláštěnka

5. Ochrana rukou a nohou – rukavice, vysoké boty (holínky, kozačky), igelitové sáčky nebo tašky

Musíme zakrýt celý povrch těla, brýle a další ochranné prostředky utěsníme lepicí páskou, rukávy a nohavice stáhneme gumičkami, lepicí páskou nebo provázky tak, aby se nebezpečná látka nemohla dostat na kůži. Oblékneme si více vrstev oblečení.
Po návratu ze zamořeného prostředí odložíme oděv včetně všech ochranných pomůcek do igelitového pytle, který uzavřeme, pečlivě se osprchujeme a převlékneme se do čistého oděvu. Nezapomeneme si vyčistit také uši, nos a provést výplach očí.

ikona souboruPlakát

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje

Vytvořeno 2.8.2013 11:53:17 | přečteno 606x | Bc. Radek Drašnar