Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V Turnově se sešli pacienti, kterým pomohly bariatrické operace

bariatrická operace, autor: KNL, a.s.

Pacienti, kterým ke snížení hmotnosti pomohli chirurgové v Panochově nemocnici Turnov, se sešli v pátek 6. června 2014 v Turnově na svém již VI. setkání „bariatrických bojovníků“.


Na setkání přijeli nejenom čeští ale i zahraniční pacienti, kteří v průběhu posledních let vyhledali známého chirurga specializujícího se mimo jiné na bariatrické operace MUDr. Martina Hrubého. „Bariatrická chirurgie  je česky řečeno chirurgická léčba obezity.  Zahrnuje několik různých typů chirurgických zákroků, které se schematicky rozdělují do dvou skupin -  zákroky obstrukční, tedy bránící  příjmu potravy,  a malabsorpční, tedy zasahující na úrovni vstřebávání potravy ze střeva,“ popsal chirurg Martin Hrubý. Jak ale dodal, nemohou lékaři splnit sen o hubnutí každému pacientovi. Cesta k operaci není tak jednoznačná, jak by se mohlo mnohdy zdát. Než je pacient svěřen do rukou chirurga, musí u něho nejprve selhat konzervativní léčba, aby ho následně k zákroku doporučil nejen obezitolo,  ale i psycholog. „Obecně jsou tyto operace  indikované u obezity III. stupně, tedy tam, kde  BMI přesahuje 40, respektive 35, při přítomnosti komorbidit jako cukrovka a hypertenze. U těchto pacientů je jasně prokázáno, že výsledky chirurgické léčby jsou úspěšnější než konzervativní léčba,“ nastínil MUDr. Martin Hrubý, který spolu se svým týmem v turnovské nemocnici provede více než 250 bariatrických operací ročně. Cestu k němu si nachází nejenom čeští pacienti, ale prakticky i stejný počet pacientů ze zahraničí, především z Německa a Velké Británie. „V těchto zemích  nejsou bariatrické operace  hrazeny ze zdravotního pojištění, pacienti si je hradí sami.  A my  jim můžeme nabídnout tyto operace  za  výrazně nižší cenu, přitom  ve stejně  vysoké kvalitě,“ vysvětlil lékař. Léčba obezity podle Martina Hrubého předpokládá vysokou motivaci pacienta k razantní změně životního stylu. Zároveň s tím upozorňuje, že bariatrické operace samy o sobě nejsou žádným zázrakem, ale pouze nástrojem k dosažení určitého cíle, kdy musí adepti změnit životní styl, životosprávu a zvýšit tělesnou aktivitu. „Proto je nezbytné zdůraznit podíl samotného pacienta na celkovém výsledku.  Mezi vhodné adepty tedy nepatří ti, kteří se domnívají,  že  vše půjde tak říkajíc samo, bez jejich přičinění a bez  nezbytných změn životního stylu,“ varoval specialista na bariatrickou chirurgii.
V Panochově nemocnici v Turnově provádí bariatrické operace už více než dvacet let. V 90. letech minulého století začínali lékaři s tzv. fixní bandáží žaludku. „Tato metoda je dnes opuštěna pro vysoký podíl neúspěchu. Na začátku našeho století se potom objevily implantáty pro tzv.  nastavitelnou bandáž žaludku, u které byly výsledky významně lepší.  Tyto implantáty se zaváděly laparoskopickou technikou,“ vysvětlil MUDr. Martin Hrubý. Vzhledem k tomu, že chirurgie turnovské nemocnice patří mezi lídry v laparoskopické chirurgii, vznikl už v roce 2003 v nemocnici multioborový tým specializující se laparoskopické bariatrické operace. S vývojem nových metod se měnily také prováděné zákroky. „V současné době jsou nejpoužívanějšími výkony  tubulizace žaludku a žaludeční bypass.  Mezi  nejmladší operace  potom paří tzv. plikace žaludku,“ doplnil chirurg. Zdravotní rizika anebo případné komplikace, které jsou spojené s každým chirurgickým výkonem, nejsou ochotni podstoupit všichni pacienti. Mohou však v rámci svého hubnoucího programu podstoupit miniinvazivní zákrok, při kterém je jim do žaludku vpraven tzv. nitrožaludeční balon. „Při této metodě je přirozenou cestou do žaludku zaveden balonek, a ten je v žaludku naplněn tekutinou nebo vzduchem. Zabere tedy prostor, a  pacient se nemůže  tolik najíst. Přes relativně dobrý efekt má tato metoda jednu slabinu -  balon je nutno po půl roce vyjmout, a je prokázáno, že více než 70% pacientů ihned začíná  nabírat na váze,“ upozornil MUDr. Martin Hrubý. Za komerční lákadlo pak označil metodu založenou na podobném principu tzv. Slim Ball, kdy pacient spolkne látku, která v žaludku nabobtná, a tím opět zabere prostor a vyvolá pocit plnosti, což by mělo zabránit pacientovi jíst.  „Efekt této metody je ještě krátkodobější -  v originále se doporučuje užívat dvě tablety 3x denně, to znamená, že při prvním přerušení  užívání je žaludek prázdný,“ varoval chirurg.

Barbora Silná, manažerka PR, Krajská nemocnice Liberec, a.s.


Vytvořeno 16.6.2014 10:33:45 | přečteno 3055x | Bc. Radek Drašnar