Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Turnovští hasiči na Memoriálu záchranářů z Manhatannu

Hasiči Trojan, Fajgl, autor: Kateřina Doubravová

Turnovští dobrovolní hasiči Tomáš Trojan a Jan Fajgl ze Sboru hasičů Města Turnova se zúčastnili zdatnostní soutěže Memoriál záchranářů z Manhattanu 2012, kterou pořádalo Sdružení dobrovolných hasičů Růžodol I. Liberec. Umístili se na 7. místě v silovém víceboji a 19. místě ve výstupu do výškové budovy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Jednalo se o již XII. ročník víceboje v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije), který je pořádán již od roku 2000 a na počest tragických událostí teroristických útoků ze dne 11. září 2001 ve Spojených státech amerických nese název Memoriál záchranářů z Manhattanu.

Soutěže se pravidelně účastní dvojice z řad hasičů (dobrovolných, profesionálních, podnikových, vojenských), záchranářů (lékaři, sestry, zdravotničtí pracovníci, řidiči sanitních vozů, piloti, mechanici letecké záchranky, studenti zdravotnických škol a fakult) a policistů (všech složek Policie ČR, městské policie ze všech měst a bezpečnostní agentury). Letos soutěžilo 28 dvojic hasičů (+ 1 speciání dvojice), 2 dvojice záchranářů a 3 dvojice z řad policistů. Soutěžilo se ve dvou základních disciplínách – silový víceboj a výstup do výškové budovy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Výstup do 21. podlaží

Hasiči mají za úkol vystoupit do 21. podlaží výškové budovy Krajského úřadu Libereckého kraje, a to v plné zásahové výzbroji. Po dosažení určeného podlaží budovy provedou napojení jedné hadice „C“ na suchovod (vřetenový rozdělovač), rozloží hadici, nasadí proudnici, zaujmou bojové postavení a otevřou ventil suchovodu naplno. Po otevření ventilu rozdělovače doběhne závodník ke kolegovi u proudnice, a klepnutím rukou na rameno zastavuje čas pokusu.

(Pozn.: záchranáři a policisté mají jinou výstroj a výzbroj a vystupují do 17. podlaží).

Silový víceboj

První ze soutěžící dvojice uchopí na startovní čáře dva barely (2 x 25 kg) naplněné vodou a odnese je na vzdálenost 30 metrů, kde je odloží do vyznačeného prostoru.

Druhý z dvojice uchopí na startovní čáře dvě proudnice „B“, na kterých jsou napojeny hadice. Celkem 4 ks hadic „B“ natáhne na vzdálenost cca 35 metrů, kde proudnice odloží do vyznačeného prostoru. Poté každý z dvojice svine 1 ks hadice „B“, přenese ji a odloží do vyznačeného prostoru.

Jeden ze soutěžní dvojice překonává libovolným způsobem bariéru (2 x 2 m). Po překonání bariéry napojí 2 hadice na rozdělovač.

Druhý z dvojice uchopí palici o váze cca 6 kg a údery do závaží umístěného vodorovně na kolejnicích toto závaží přesune na vzdálenost cca 1, 5 m.

Oba z dvojice uchopí figurínu o váze 80 kg a přenesou ji na vzdálenost 30 m do cíle.

Oběma soutěžícím gratulujeme!

Zároveň děkujeme za jejich obětavou a fyzicky i psychicky náročnou práci a přejeme jim i jejich kolegům mnoho štěstí při zachraňování našich životů a životů našich nejbližších.

Kateřina Doubravová, koordinátorka projektu Turnov – Zdravé město a MA 21


Videa ke shlédnutí:

http://www.tvrtm.cz/zpravy-ivysilani-4712.html

https://www.youtube.com/watch?v=a1YuAbWtWBIVytvořeno 2.10.2012 14:43:19 | přečteno 1068x | Kateřina Doubravová
load