Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Turisté shlížejí z Hlavatice už desítky let

rozhledna na Hlavatici, autor: R. Drašnar

Rozhledna na Hlavatici slaví v letošním roce 120. výročí od svého vzniku a kiosek pod ním existuje již 90 let. 

Vybudování rozhledny na skále osamoceně stojící nad Mašovem bylo plánováno od roku 1892, ale až o dva roky později byly na ni zbudovány dřevěné přímé schody. Ty byly v roce 1909 nahrazeny bezpečnějšími kovovými točitými a objevilo se i zábradlí na vrcholu. Současně byla pomocí opěrných tarasů rozšiřována a zvětšována plošina pod rozhlednou, kde později vyrostl kiosek. Schody a zábradlí sloužilo až do 70. let minulého století, kdy bylo nahrazeno novým, které je na místě dodnes. Rozhledna je unikátní, protože se nachází na přírodní skalní věži, která by bez schodiště byla přístupná pouze horolezcům. Všechny ostatní rozhledny a vyhlídky, ať už kovové, dřevěné nebo zděné, jsou buď postaveny samostatně, nebo jsou na skalních lehce přístupných okrajích nebo masivech. „Rozhledna Hlavatice na vrcholu skalní věže je jediná, unikátní a na Hruboskalsku s nejlepším a nejhezčím výhledem. Při dobré viditelnosti je údajně možné dohlédnout až do vzdálenosti sta kilometrů,“ říká Jindřich Sochor, který o rozhlednu a její okolí pečuje. Provozuje také kiosek s občerstvením a upomínkovými předměty, který byl vybudován a zahájil provoz v roce 1924. „Ti, kdo se zasloužili o jeho vybudování a pak i o provoz, byli manželé Kosovi z Mašova,“ upřesňuje Sochor. V dobách největší slávy se neprodávalo v kiosku jen občerstvení a suvenýry, ale byla provozována i průvodcovská činnost, zajišťována poštovní služba a koncesovaný prodej tabáku. Kiosek byl později rozšířen o dřevěný prosklený přístřešek, který sloužil návštěvníkům při špatném počasí. Stav kiosku se začal zhoršovat po událostech roku 1948, v 70. letech minulého století byl již téměř rozvalinou a nepomohly mu ani společenské změny v roce 1989. V roce 2004 měl být dokonce zbourán. Od toho jej zachránila parta nadšenců v čele s Jindřichem Sochorem, která provedla záchranné práce a v průběhu let neustále jeho stav vylepšovala.  Majitelem je město Turnov, které panu Sochorovi ochotně kiosek i rozhlednu pronajímá za symbolickou částku.

pohled z rozhledny Hlavatice

Takový pohled na Turnov se naskytne návštěvníkovi rozhledny na Hlavatici.

Článek s použitím materiálu J. Sochora.

Vytvořeno 25.7.2014 13:25:53 | přečteno 1098x | Bc. Radek Drašnar