Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Třináctka? Pro turnovskou Náruč rozhodně šťastné číslo.

akce Centra pro rodinu Náruč, autor: Náruč

Občanské sdružení Centrum pro rodinu Náruč Turnov vstoupilo s novým rokem 2014 již do 14. roku své existence.

Občanská sdružení jsou na přelomu roku jako bájný pták Fénix. Ať se jim v uplynulých dvanácti měsících dařilo sebelépe, úderem silvestrovské půlnoci vše lehne popelem a s nejistotou, zejména finanční, se začíná od nuly. Stěžejním úkolem nadšenců z neziskových organizací je v popelu najít alespoň jeden slibný uhlík a pak opatrným foukáním a přiživováním rozdmýchat tu jiskřičku naděje tak, aby fénix co nejdříve v plné nádheře roztáhnul svá ohnivá křídla. Ne jinak tomu je u turnovského Centra pro rodinu Náruč.

Ale dost básnických příměrů, i když dlužno dodat, že za uplynulý rok si naše občanské sdružení trochu toho patosu zaslouží. Jak už napovídá titulek – třináctka (a v případě Náruče je to třináctka tuplovaná – rok 2013 byl totiž zároveň třináctým rokem naší existence) svou smolnou pověst nenaplnila.

Jsme spokojeni s tím, jak se nám vloni dařilo získávat peníze – ať už u veřejné správy (MPSV, Město Turnov, Liberecký kraj), tak v nadacích či soukromém sektoru. Překvapivě úrodný byl v tomto směru konec roku, kdy nás kontaktovali sami (!!!) dárci s tím, že nás chtějí podpořit – a tak jsme třeba pár dní před Vánocemi ještě běželi podepisovat darovací smlouvu do družstva umělecké výroby Granát (peníze budou použity na podporu znevýhodněných dětí). Bohužel jsme se ovšem také setkali s neseriózností jednoho z donátorů – to když jsme pro jeho květnovou propagační akci věnovanou dětem připravili doprovodný program (ve svém volném čase), ovšem slibovaná odměna se ani po půlročním nahánění a urgencích ne a ne na našem účtu objevit.

Ruku v ruce se stabilnější finanční situací jsme mohli vesele rozšiřovat naše služby a aktivity. Nabídka pravidelných kroužků se rozrostla o populární dětskou jógu, tai-chi či tanec pro radost. Oblíbená a využívaná Miniškolka si udržela svou vysokou, profesionální úroveň – zde jsme váhali, zda nepodlehnout tlaku okolí a nerozšířit provozní dobu o odpolední hodiny – nakonec jsme ale usoudili, že představa celodenních „jeslí“ naší filosofii o rodině a dětech zkrátka neodpovídá. Svou potřebnost potvrdila Veselá školička – kroužek pro děti s odkladem školní docházky. V našem centru jste mohli navštívit desítky přednášek, besed a workshopů o všem, co se týká rodiny a dětí. Zachovali jsme a rozšířili nabídku bezplatných a diskrétních odborných poraden (speciálně pedagogická, psychologická, sociálně právní, finanční, laktační). S Náručí jste se mohli setkat i mimo naše prostory, na řadě  veřejných akcí – za všechny jmenujme pravidelná vítání turnovských občánků, Den dětí na hradě Valdštejn a letní výtvarné dílny tamtéž, Den bez aut, Martinská světýlka.

Opět se osvědčila spolupráce se semilským úřadem práce, který nám dotuje některá pracovní místa. Že se nejedná o peníze vyhozené oknem, potvrzuje fakt, že všechny maminky, které k nám na veřejně prospěšnou práci nastoupily, si v brzké době snadno našly další uplatnění (ať už u nového zaměstnavatele, nebo přímo v Náruči). Ve všech případech se jednalo o ženy po mateřské dovolené, řada z nich pocházela z okolních menších obcí a své uplatnění hledaly dlouho a bezúspěšně.

Velmi nás hřeje pocit, že přes rozpačitou a nejasnou situaci ohledně právní novelizace v oblastní náhradní rodinné péče se nám podařilo všechny zmatky zvládnout a náhradním rodičům se stát (alespoň doufáme) dobrým partnerem. To, na co jsme léta horko těžko sháněli peníze a podporu – vzdělávání a odborná pomoc pěstounům, tábory, kroužky a terapie pro jejich přijaté děti – v roce 2013 díky novele povýšilo na profesionální službu, v rámci sociálně právní ochrany dětí. Profesionálové ze zákona se tak stali nejen z náhradních rodičů, ale i z nás, zaměstnanců Náruče. Pro naše sdružení je to posun mílovým krokem vpřed a do budoucna jedna z hlavních oblastí, které se chceme věnovat.

Přesná statistická data ještě nemáme spočítána, ale už teď víme, že počet těch, kteří využili služeb Náruče v loňském roce, bude více než deset tisíc. Úspěch naší činnosti by byl poloviční bez spolupráce s jinými – s TJ Sokol Turnov, městským úřadem (zejména odbory sociálních věcí a školství), se semilským i turnovským úřadem práce, s personálem hradu Valdštejn, se základními a mateřskými školami, knihovnou, ostatními občanskými sdruženími… Děkujeme a doufáme, že v novém roce se spolu s námi přidáte k oslavě 20. výročí Mezinárodního roku rodiny.

Anna Bergerová

Vytvořeno 7.1.2014 7:16:47 | přečteno 667x | Bc. Radek Drašnar