Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Tomáš Sláma vyráží do boje o krajskou záchranku

slama

Tomáš Sláma, ještě nedávno ředitel turnovské nemocnice, připouští, že na kuloárových informacích je něco pravdivého a on se opravdu chce v nadcházejícím výběrovém řízení ucházet o post ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Kraj jako zřizovatel záchranné služby vypsal výběrové řízení, když na podzim z funkce ředitele odvolal Stanislava Mackovíka, který se po podzimních předčasných parlamentních volbách stal poslancem za KSČM. Vedení kraje se nelíbily výsledky auditu, který zkoumal hospodaření organizace. Ta mj. disponuje jedním z největších příspěvků na provoz v republice, i když je Liberecký kraj druhý nejmenší. Podle auditu byly porušovány interní předpisy pro zadávání zakázek ad. Nový ředitel záchranky má být znám v horizontu několika týdnů.

„Jedna etapa mého života se uzavřela úspěšným dovršením fúze turnovské a liberecké nemocnice. Je tu sice několik momentů, které mě mrzí, ale nebylo v mé moci vše řešit, protože zhruba půl roku před dokončením příprav fúze jsem již nevykonával funkci jednatele turnovské nemocnice. Proto jsem nemohl ovlivnit některé věci, které se staly,“ rekapituluje Tomáš Sláma. Ten je nicméně přesvědčen, že spojení obou nemocnic je z dlouhodobého pohledu šťastným řešením, což se ukázalo již po měsíci společného provozu. Vše funguje, jak má, a pacienti z Turnova ani žádnou změnu nepocítili.

V řízení krajské záchranné služby se podle Slámy otevírá prostor pro krizového manažera. „Forenzní audit zde odhalil zásadní pochybení v nehospodárných nákupech, některá výběrová řízení obestírají pochybnosti. Kraj záchranku až příliš štědře dotoval. Současní radní pochopili, že to takhle dál nepůjde. Liberecká záchranka má nesmyslně vysoký počet administrativních pracovníků, který narostl za vlády ČSSD, která současně výrazně navýšila rozpočet organizace. Oproti podobným organizacím v republice je tento počet neopodstatněný,“ uvádí Sláma. Ten na druhou stranu příznivě hodnotí profesionalitu zdravotních týmů, které jsou podle něj pilířem činnosti záchranky. „Zdravotníci se nemusí obávat, že by utrpěli újmu, kdybych výběrové řízení náhodou vyhrál,“ komentuje Tomáš Sláma.

Podle Slámy by se do budoucna mělo fungování krajské záchranné služby změnit. Ta by si podle něho zasloužila důstojné zázemí ve vlastních, resp. krajských prostorách. Dnes na mnoha místech v kraji záchranáři pracují v pronajatých prostorách, které plně neodpovídají jejich potřebám. „Tady bude nutné napřít síly směrem k evropským fondům v novém plánovacím období EU,“ doplnil Tomáš Sláma.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje je krajskou příspěvkovou organizací, která vznikla sloučením bývalých okresních zdravotnických záchranných služeb okresů Liberec, Semily, Jablonec nad Nisou a Česká Lípa 1. října 2003. Roční rozpočet organizace je zhruba 280 mil. Kč, krajský rozpočet přispívá na provoz 150 mil. Kč.

(Zdroj: tisková zpráva agentury TvA)

Vytvořeno 29.1.2014 16:04:19 | přečteno 1066x | Bc. Radek Drašnar