Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Povodně 2013 a pomoc Turnova

Pomoc Rudníku 035

První červnový víkend přinesl do naší republiky vytrvalé deště a s nimi ničivé povodně. Turnov zůstal tentokrát běsnění vodního živlu ušetřen, o to víc se v městě na Jizeře vzedmula vlna solidarity a chuť pomoci postiženým velkou vodou. Pomoc začali organizovat i na radnici. 

„Rozhodli jsme se na nic nečekat a pomoci co nejrychleji můžeme. Ve středu 5. června jsme vyhlásili sbírku materiální pomoci. Z postižených obcí jsme vybrali tu, do níž máme nejblíže – Rudník na Trutnovsku,“ vysvětlil turnovský místostarosta Otakar Špetlík. Jím a dalšími pracovníky městského úřadu byly osloveny místní firmy, které velmi rychle zareagovaly a nabídly materiální pomoc. Už v pátek 7. června dopoledne vyjelo z Turnova do Rudníku malé nákladní vozidlo s vlekem, aby do nejpostiženější obce sousedního Královéhradeckého kraje přepravilo kolečka, lopaty, košťata a kartáče, hadry, pracovní rukavice, dětské pleny, zbytky netkané textilie vhodné k úklidu a množství balené vody. Vše věnovaly společnosti BRD Kovo, Raab Karcher, Stavebniny Kvapil, Ontex a Grupo Antolin. Dopravu materiálu zajistil zdarma pan Martin Brož z Daliměřic. „Také jsem e-mailem obeslal všechny zastupitele a shodli jsme se na okamžité finanční pomoci Rudníku ve výši 100 000 Kč. Na červnovém zasedání zastupitelstva navrhnu, aby tato částka byla ještě navýšena,“ dodal místostarosta Špetlík, který se osobně se zásilkou materiální pomoci do Rudníku vypravil.

Obec Rudník v okrese Trutnov má přibližně 2200 obyvatel. Skládá se z několika částí – Arnultovic, Bolkova, Javorníku a Rudníku. Na svém katastru má několik drobných vodních toků - říčku Čistou a potoky Luční, Javornický a Bolkovský. Vytrvalé deště způsobily především zvýšení hladiny Čisté a Lučního potoka až na čtyři metry a devastaci téměř celých Arnultovic. V Javorníku způsobily značné škody sesuvy půdy. Celkem bylo v této podkrkonošské obci totálně vytopeno 84 domů.

Do materiální sbírky trvající od 5. do 13. června přispěla i desítka turnovských občanů.  Na služebnu městské policie ve Skálově ulici donesli několik desítek litrů dezinfekčních a úklidových prostředků, kbelíky, hadry, košťata, odpadové pytle a holínky. Spolu s balenou vodou, kterou nakoupili zaměstnanci společnosti Grupo Antolin, byly tyto věci odvezeny  do skladu humanitární organizace ADRA v Litoměřicích.

Tím však pomoc Turnováků lidem postiženým letošními povodněmi nekončí. Agentura PodNos ve spolupráci s Městem Turnov připravila na středu 19. června benefiční akci s názvem TURNOV RUDNÍKU, jejíž součástí je také finanční sbírka Holínky 2013. Na programu jsou od 14:00 hodin na turnovském náměstí koncerty několik kapel, taneční a divadelní vystoupení. Od 18:00 se program přesune do atria Muzea Českého ráje, kde zazní dechovka a bude se hrát divadlo. S výběrem peněz pomohou v průběhu benefiční akce členové Parlamentu mládeže města Turnova a kasičky pak budou umístěny ještě do konce června na podatelně městského úřadu a v informačním centru.

Představitelé města Turnova děkují všem občanům a firmám, které se zapojily do sbírky materiální pomoci a zapojí se i do sbírky finanční.  Dnes pomohl Turnov jinému místu, zítra může potřebovat pomoc sám.

Pomoc Rudníku 002Pomoc Rudníku 015Pomoc Rudníku 007Pomoc Rudníku 018Pomoc Rudníku 029Pomoc Rudníku 030

Foto: R. DrašnarVytvořeno 14.6.2013 15:23:30 | přečteno 817x | Bc. Radek Drašnar