Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží

Pracovníci firmy STRIX Inženýring, spol. s r.o. z Chomutova začali v polovině března s navrženými pracemi na stabilizaci skalního podloží hradu Valdštejna. Areál hradu Valdštejna se rozkládá na třech samostatných pískovcových blocích, které propojují mosty, schodiště a aehrenthalský palác s terasou.
Nyní již došlo k odtěžení části nestabilního skalního bloku u schodiště na aehrenthalskou terasu. Jednalo se o nejtěžší část celého projektu, neboť se nevědělo, jak je uvnitř skalní blok prasklý. Při odtěžování bylo třeba dát zároveň pozor na stavbu aehrenthalského paláce, aby nedošlo při pádu skalních bloků k jeho poškození.
Pracovníci, kteří celý den visí v sedácích, postupně očišťují skalní masív od náletů a starých kořenů. Pískovcové skalní bloky jsou porušeny nejen procesy zvětrávání, ale i vyplavováním křemitého tmelu z horniny a v neposlední řadě náletovou vegetací, která eroduje skalní masiv. Právě náletová vegetace svými kořeny velkou měrou přispívá k narušování horniny.
V rámci prací budou stávající vzniklé převisy, kaverny a nestabilní bloky sanovány pomocí podezdívek, které budou zároveň působit jako ochrana proti vodní a mrazové erozi. Následně bude provedena i vyzdívka puklin. Skalní struktury, které se odlučují od skalního masívu, budou stabilizovány systémem svorníků. Po provedení všech souborů prací bude provedena instalace geotechnického monitoringu, který bude sledovat stabilitu a pohyby bloků skalního masívu.
Všechny práce mají být dokončeny do 24. května, tedy do začátku hlavní turistické sezóny a většího návštěvnického provozu hradního areálu. Po dobu prací je třeba dbát zvýšené opatrnosti v okolí areálu hradu a respektovat zákazu vstupu do ohraničeného prostoru.
Celkové vysoutěžené náklady na realizaci prací v rámci projektu jsou 1.148.431,-Kč bez DPH (s DPH 1.389.602,-). Na projekt byla vypracována žádost o dotaci v rámci Ministerstva kultury v rámci programu: Záchrana architektonického dědictví. Žádost byla úspěšná a je přislíbena částka 700.000,-Kč. Zároveň bylo zažádáno i o dotaci na Liberecký kraj.
Je třeba si uvědomit, že všechna sanační opatření není možné považovat jako jednorázová a trvalá a je nutná pravidelná údržba a ochranná opatření, což si tato jedinečná památka zaslouží.
Poznámka: Skalní masív, na kterém hrad Valdštejn stojí, je porostlý náletovými dřevinami, které kořenovým systémem degradují pískovec a přispívají k nestabilitě skalních bloků a rozrušování horniny. Nevhodně vzrostlé stromy a jejich kořenový systém má na skalní masív prokazatelný erozivní účinek. Borovice rostoucí na třetím skalním bloku erodují skalní masív pod vyhlídkou, dochází nejen k poškozování původního gotického okénka, ale hrozí i propad.
O průběžném stavu prací Vás budeme průběžně informovat (www.hrad-valdstejn.cz).
Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace