Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Monitoring skalního podloží na Valdštejně

Monitorign skal, autor: Turnovské památky a cestovní ruch

Na konci května 2019 byly dokončeny práce na stabilizaci skalního podloží pod hradem Valdštejnem, kterou provedla firma STRIX Inženýring, spol. s r.o. z Chomutova. Areál hradu Valdštejna se rozkládá na třech samostatných pískovcových blocích, které propojují mosty, schodiště a aehrenthalský palác s terasou.


V rámci prací došlo k odtěžení části nestabilního skalního bloku u schodiště na aehrenthalskou terasu,  očištění skalních masívů od náletů a starých kořenů.  Převisy, kaverny a nestabilní bloky byly sanovány pomocí podezdívek a byla provedena vyzdívka puklin. Odlučující se skalní struktury byly stabilizovány systémem svorníků.

Následně byla provedena  instalace geotechnického monitoringu, který bude sledovat stabilitu a pohyby bloků skalního masivu. Měření bude probíhat kontinuálně pomocí přesných autonomních snímačů dilatací umístěných do rizikových partiích pískovcového masívu. Přenos dat do dispečinku bude probíhat pomocí sítě Sigfox. Vyhodnocování dat pomocí numerických metod s odhadem dalšího vývoje bude prováděno jednou ročně.

Celkové vysoutěžené náklady na realizací prací v rámci projektu byly  1.148.431 Kč bez DPH. Na projekt byla získána dotace z Ministerstva kultury v rámci programu: Záchrana architektonického dědictví ve výši 700.000 Kč.

Je třeba si uvědomit, že všechna sanační opatření není možné považovat jako jednorázová a trvalá  a je nutná pravidelná údržba a ochranná opatření, což si tato jedinečná památka zaslouží. Problémem  jsou i vzrostlé stromy v areálu hradu a na pískovcových blocích.

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.


Vytvořeno 23.6.2019 19:31:48 | přečteno 379x | Ing. Klára Preislerová
load