Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jaká byla návštěvnost v regionu Českého ráje v roce 2013?

Škoda Auto Muzeum Mladá Boleslav, autor: Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery již několik let sleduje návštěvnost v jednotlivých turistických informačních centrech a na turistických atraktivitách v regionu. Výsledky šetření jsou průběžně uveřejňovány na internetových stránkách regionu Český ráj www.cesky-raj.info.

Návštěvnost turistických atraktivit v roce 2013

Z dlouhodobého sledování návštěvnosti na jednotlivých turistických atraktivitách můžeme konstatovat, že návštěvnost turistických cílů (hrady, zámky, muzea atd.) v regionu je s občasnými výkyvy srovnatelná s předchozími lety. Velký nárůst oproti předchozím rokům a zároveň nejvyšší návštěvnost v roce 2013 zaznamenalo Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi, které bylo v loňském roce otevřeno po rekonstrukci a navštívilo jej 166 136 turistů. K dalším nejnavštěvovanějším objektům patří Prachovské skály (105 000), Hrad a zámek Staré Hrady (105 000), Zámek Sychrov (101 560), hrad Trosky (90 767) či Zámek Dětenice (87 123).

Nárůst návštěvnosti v loňském roce zaznamenaly například hrad Kost, Hrad a zámek Staré Hrady, lovecký zámeček Humprecht, Templ, Státní zámek Hrubý Rohozec, Pantheon, Muzeum města Mnichovo Hradiště, Městská galerie Vlastimila Rady v Železném Brodě, Valdická brána v Jičíně, Věž kostela sv. Petra a Pavla v Semilech, Muzeum Českého ráje a Dlaskův statek v Turnově, rozhledna na Kozákově či Pivovar Svijany. Návštěvnost v 60 sledovaných turistických cílech byla v roce 2013 celkem 1 266 586 návštěvníků.

I v letošním roce se chystá na některých památkách a turistických cílech na sezonu spousta novinek, které turistům zpříjemní návštěvu. Například na hradě Kost bude od dubna zprovozněn nový vyhlídkový ochoz, který mohou zájemci navštívit v rámci prohlídkového okruhu. U obce Kněžmost bude během jara slavnostně otevřena zcela nová, téměř 40 metrů vysoká, turistická rozhledna Čížovka. Na Zámku v Dětenicích byla instalována celoroční nová expozice čertů a útrpného práva. A na Hradě a zámku Staré Hrady čeká na návštěvníky také několik novinek a překvapení - například v okruhu „Zámecké pohádkové sklepení“ přibyli obří smaragdoví draci, v okruhu „Hradní pohádková půda“ čekají draci Mocjeďáci a v neposlední řadě byla rozšířena oblíbená čarodějná Bestyjola.

Vývoj návštěvnosti v roce 2013 v turistických informačních centrech Českého ráje

Celková návštěvnost celoročních turistických informačních center (Turnov, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jičín, Sobotka, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav a Dolní Bousov) v roce 2013 vzrostla zhruba o 5 %. Hlavní nárůst návštěvníků zaznamenala především IC v Semilech, Mladé Boleslavi a v Mnichově Hradišti. Nejvyšší návštěvnost měla již tradičně informační centra v Jičíně, Turnově a v Mladé Boleslavi. 

Celková návštěvnost informačních center včetně sezonních (Kněžmost, Nová Paka, Tábor u Lomnice n. P., Bozkov, Rovensko p. Tr.) byla v roce 2013 přes 270 000 návštěvníků. Z celkového počtu návštěvníků zahraniční turisté tvořili 4 %, nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, dále pak z Polska a Nizozemí.

Počet návštěvníků v turistických informačních centrech

Rok

Češi

Zahraniční návštěvníci

Celkem

2012

239 035

11 262

250 297

2013

260 275

10 416

270 691

Návštěvnost internetové prezentace

Důležité je i zjištění, že ačkoliv návštěvnost v informačních centrech se pohybuje kolem 270 tisíc za rok, oficiální stránky regionu www.cesky-raj.info zaznamenaly v loňském roce na 350 tisíc návštěv (dalších bezmála 90 tisíc návštěv registrují tematické weby). Internet se tedy pro návštěvníky regionu stává silným informačním kanálem a sledování návštěvnosti webových stránek nám v mnohém napoví o chování a potřebách turistů v regionu. I proto je jeho rozvoj jednou z hlavních priorit Sdružení pro nadcházející období.

Návštěvnost internetových prezentací v roce 2013 (Google Analytics)

Z výsledků monitoringu návštěvnosti mj. vyplývá, že se daří zachovat stávající vysokou návštěvnost regionu. Z dalších informací je ale zřejmé, že se mění její struktura a chování návštěvníků regionu (například kratší pobyt a nižší útrata za služby), což má negativní ekonomický dopad například na poskytovatele ubytovacích a dalších služeb v cestovním ruchu.

(TZ Sdružení Český ráj)

Vytvořeno 31.3.2014 8:40:04 | přečteno 581x | Bc. Radek Drašnar