Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hasiči trénovali manipulaci s radioaktivní látkou

cvičení hasičů, autor: HZS LK

Taktické cvičení, jehož námětem byl nález radioaktivního materiálu, se uskutečnilo na požární stanici v Turnově v úterý 15. dubna 2014.


Praktického výcviku s detekčními přístroji se zúčastnili profesionální hasiči ze Semil, Turnova, Jilemnice, dále pracovníci Celního úřadu pro Ústecký kraj a v neposlední řadě příslušníci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Cvičení začalo na učebně, kde si jednotliví aktéři představili své postupy a vybavení, které mají k dispozici. Poté se účastníci rozdělili do skupin, ve kterých plnili úkoly na pěti připravených stanovištích. Odborný dozor nad jednotlivými stanovišti měli příslušníci ze Školicího střediska a chemické laboratoře Kamenice (HZS Středočeského kraje). Na prvním pracovišti byl podroben zkoumání automobil, který byl kontaminován špatně zajištěnou látkou při převozu. V druhém případě museli cvičící zkontrolovat zasahující osobu (figurínu), který prošla nedostatečnou dekontaminací. Na stanovišti číslo tři byl rozsypán náklad, kde se měl nalézat i radioaktivní materiál a bylo třeba najít tyto obaly. Na čtvrtém stanovišti se všichni seznámili s principem „špinavé bomby" a v poslední páté úloze hledali cvičící zářič a rozhodovali o rozšíření bezpečnostní zóny. Účastníci si vyzkoušeli práci se zásahovým dozimetrem URAD 115, zásahovým radiometrem DC3E-98, příslušníci AČR představili RDS-200, InSpector 1000 či svůj robot řízený na dálku, který používají při průzkumu.

(TZ HZS LK)


Vytvořeno 17.4.2014 9:46:12 | přečteno 563x | Bc. Radek Drašnar