Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Čest památce pana Ivana Šolce!

RNDr. Ivan Šolc

Uznávaný fyzik, matematik a astronom RNDr. Ivan Šolc, CSc. zemřel ve svých nedožitých 86 letech dne 13. května 2013.

Ivan Šolc se narodil 20. 5. 1927 a své dětství prožil v Turnově. Po absolvování zdejšího gymnázia studoval fyziku na Karlově univerzitě v Praze. Po dokončení vysokoškolských studií a získání doktorátů v oborech fyzika a astronomie pracoval krátký čas v pražském Výzkumném ústavu pro elektrotechnickou fyziku, ale poté se vrátil do Turnova. Zde nejprve působil ve výzkumu minerálů, později založil podnik Monokrystaly, pracoval nějaký čas v Dioptře. Dvacet let, až do svého odchodu do důchodu v r. 1990, plnil výzkumné a vývojové úkoly v turnovské pobočce Astronomického ústavu ČSAV, později Optické vývojové dílně AV ČR. Celý život zasvětil aplikované fyzice, věnoval se optice. Na tomto poli  zaznamenal četných úspěchů, mezi nejznámější patří jeho patentovaný interferenční sluneční filtr známý pod označením  "Šolcův filtr". 

Doktor Ivan Šolc nebyl jen výzkumníkem a autorem mnoha vědeckých statí a populárně naučných publikací, ale i autorem knihy Vzpomínky, která vyšla k 725. výročí Turnova.

Za přínos v technických vědách byl v roce 2007 oceněn Akademií věd ČR medailí Františka Křižíka, v roce 2010 se stal čestným občanem Turnova a v roce 2012 převzal Poctu hejtmana Libereckého kraje významným osobnostem.

Čest jeho památce!

Vytvořeno 28.5.2013 10:27:45 | přečteno 1195x | Bc. Radek Drašnar