Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Výběrové řízení na dodavatele energií přinese výrazné úspory

Turnovská radnice, autor: Kateřina Doubravová

Město Turnov uspořádalo v rámci hledání možností úspor veřejných prostředků výběrové řízení na dodávku elektrické energie a zemního plynu, a to na dvouleté období od 1. 1. 2003 až do konce roku 2014. Změna dodavatele energií přinese 34 % úsporu u ceny silové elektřiny a 35 % u ceny zemního plynu (proti roku 2012).

Významným počinem tohoto výběrového řízení je také to, že jej Město Turnov uspořádalo formou centrálního zadání i pro všechny své řízené organizace s výjimkou nemocnice a Městské teplárenské, jednak aby bylo dosaženo maximálního objemu zakázky a samozřejmě také nejvýhodnější ceny pro všechny zapojené organizace. 

Nejlepší cenu elektrické energie nakonec nabídla firma CENTROPOL ENERGY, a. s. a plynu potom EP ENERGY TRADING, a. s.

Město Turnov i všechny jeho organizace tak dosáhnou významné úspory, jelikož vysoutěžené ceny jsou u silové elektřiny v průměru o cca 34% a u zemního plynu o cca 35% nižší než ty, za které Město Turnov tyto komodity odebírá nyní. Celkovou očekávanou úsporu za rok 2013 oproti letošnímu roku potom můžeme odhadnout na přibližně 2 400 tis. Kč. Cenu celkovou totiž nadále ovlivňují další faktory, které nelze soutěžit, jako je výše paušálních plateb nebo daně a samozřejmě také objem samotné spotřeby ovlivněný zejména průběhem zimy.

Poprvé byla pro výběrové řízení (veřejná zakázka v otevřeném řízení) využita forma tzv. elektronické aukce. Postup u této formy výběrového řízení je (zjednodušeně řečeno) takový, že uchazeči – dodavatelé médií, podají své nabídky a nejnižší z nich je potom vyvolávací cenou pro e-aukci. V e-aukci samotné firmy podhazují své nabídkové ceny tak, jak to známe z běžné aukční síně. Jediný rozdíl je v tom, že jednotlivé firmy vidí pouze aktuální cenu v průběhu e-aukce, nikoliv, který konkurent ji nabídl, aby nemohlo dojít k vzájemné dohodě mezi dodavateli.

Bc. Jan Zárybnický, vedoucí odboru vnitřních věcí

Vytvořeno 1.11.2012 13:37:30 | přečteno 1355x | Kateřina Doubravová
load