Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Speciální možnost hlasování v podzimních volbách

volby, autor: K. Preislerová

Parlament České republiky schválil zákon č. 350/2020 Sb., o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Tento zákon upravuje speciální možnosti pro hlasování v podzimních volbách osobám s nařízenou izolací/karanténou z důvodu nemoci covid-19. Tito voliči nebudou moci odvolit v klasických volebních místnostech, ale právě jen některým ze způsobů podle tohoto speciálního zákona.


Pro tuto skupinu voličů se zavádí tři možnosti zvláštního způsobu hlasování:

  • Hlasování z motorového vozidla u volebního stanoviště (tzv. drive-in hlasování) - tato volební stanoviště budou zřízena pro každý okres (vždy v okresním městě). Pro obyvatele města Turnova se tedy jedná o Semily (určeno vždy podle místa trvalého pobytu v příslušném okrese). Volič se nemusí dopředu nikam nahlašovat. Stanoviště budou uzpůsobena pro průjezd motorového vozidla, jejich vybavení zajistí armáda. Takto může volič hlasovat ve středu 30. září v době od 7:00 – 15:00 hodin. Informace o umístění volebních stanovišť bude krajským úřadem zveřejněna na jeho internetových stránkách nejpozději do úterý 17. září 2020.

  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno - tento způsob hlasování připadá v úvahu pouze pro klienty pobytového zařízení (např. dům seniorů, LDN apod.), ovšem jen tehdy, pokud krajská hygienická stanice takové zařízení z důvodu covid-19 nejpozději do 12:00 hod. prvního dne voleb uzavře. V takovém případě, po dohodě se správou příslušného zařízení, ve čtvrtek 1. října 2020 od 7:00 – 22:00 hod. nebo v pátek 2. října 2020 od 7:00 – 18:00 hod. komise pro hlasování pro příslušný okres navštíví uzavřené pobytové zařízení a těm klientům – voličům, kteří budou splňovat zákonné podmínky pro hlasování v pobytového zařízení, hlasování umožní.

  • Hlasování do zvláštní přenosné volební schránky - pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtka 1. října 2020 do 20:00 hodin požádat krajský úřad o příjezd speciální volební komise. Tuto komisi budou tvořit členové drive-in týmu a přijedou s přenosnou volební schránkou za občanem domů. Toto hlasování bude probíhat od pátku 2. října 2020 od 7:00 – 22:00 hodin a v sobotu 3. října 2020 od 7:00 – 14:00 hod se zvláštní přenosnou volební schránkou. Informace o telefonním čísle pro účel sdělení žádosti o hlasování do zvláštní přenosné volební schránky bude krajským úřadem zveřejněna na jeho internetových stránkách nejpozději do úterý 22. září 2020.

Zvláštní způsoby hlasování budou zajišťovat speciální hlasovací komise složené ze tří vojáků a zapisovatele jmenovaného krajským úřadem. Také sčítání těchto hlasů provede zvláštní sčítací komise u krajského úřadu.

Kateřina Vráblová, odbor správní
Vytvořeno 25.8.2020 10:56:15 | přečteno 781x | Ing. Klára Preislerová
load