Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (5)

Začátkem nového roku, v úterý 3. ledna 2012, zavlála na budově radnice německá vlajka. Město Turnov hostilo opětovně delegaci města Ottendorf-Okrilla a Ekologického centra v Drážďanech.

Začátkem nového roku, v úterý 3. ledna 2012, zavlála na budově radnice německá vlajka. Město Turnov hostilo delegaci města Ottendorf-Okrilla a Ekologického centra v Drážďanech. Probíhalo zde zatím poslední jednání k přípravě žádosti o dotaci z Programu Cíle3/Ziel3 na podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.


Cílem jednání bylo především ujasnění společných aktivit, zapojení cílových skupin a stanovení harmonogramu akcí. Byla podepsána smlouva o spolupráci a prohlášení kooperačních partnerů. Nyní čeká obě strany intenzivní práce na přípravě podkladů a dokumentů, které je potřeba společně připravit do žádosti. Nejbližší termín pro podání žádosti je 24. leden 2012.

Město Turnov plánuje se saským partnerem projekt na obnovu hvězdárny na Vrchhůře, včetně zvýšení o jedno patro a vybavení mobiliářem a technickým zařízením. Vše by mělo sloužit dětem a mládeži při volnočasových přírodovědných aktivitách a též pro zájemce o astronomii.

Investiční část projektu budou doprovázet společné aktivity českých a saských dětí a mládeže, zaměřené na rozvíjení znalostí přírodních věd z oblasti mineralogie, astronomie, přírodovědy, fyziky a ekologie. Partneři se též shodli na akcích, které by přiblížily kulturu, zvyklosti, tradice a kuchyň partnera.  Učitelé se budou moci seznámit s výukou ve školách druhé strany. Projekt bude koncipován na dobu přibližně 2 let tak, aby skončil nejpozději na konci roku 2014 a náklady na české straně se odhadují na 15,5 mil Kč.

Součástí záměru, avšak mimo projektovou žádost, je pořídit i výkonný teleskop na pozorování hvězdné oblohy, který by vyrobil Ústav fyziky plazmatu AV ČR, oddělení TOPTEC Akademie věd ČR, který sídlí v Turnově ve Skálově ulici. Tyto náklady, asi 1,5 mil Kč, by byly hrazeny přímo z rozpočtu města. Půjde totiž o specifickou zakázku na míru. Saský partner připravuje adaptaci několika podlaží jedné budovy v centru Ottendorfu pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Zároveň chce v podkroví vybudovat menší pozorovatelnu oblohy.

Hvězdárna na Vrchhůře je ve vlastnictví Města Turnova, spravuje ji Středisko pro volný čas dětí a mládeže Turnov (SVČDM). Jedná se o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji.  Stávající objekt hvězdárny byl vybudován na přelomu 60. a 70. let 20. století v akci „Z“. V minulosti byl objekt kromě amatérské hvězdářské činnosti využíván i optickou dílnou Akademie věd ČR. V současné době je v nevyhovujícím technickém stavu a je využíván pouze astronomickým kroužkem SVČDM pod vedením p. Kafky (každé úterý od 18 hodin).

Kateřina Doubravová, koordinátor PZM a MA 21
Ing. Eva Krsková, referent odboru rozvoje města

(Foto: K. Doubravová, E. Krsková)

Rekonstrukce hvězdárny

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem
Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (1)

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (1)

 
Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (5)

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (5)

 
Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (3)

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (3)

 
Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (2)

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (2)

 
Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (4)

Rekonstrukce turnovské hvězdárny se saským partnerem (4)

 
 
Vytvořeno 13.1.2012 | přečteno 1231x | Richard Mochal
load