Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Radnice hledá seniory na hlídání přechodů

přechod pro chodce

Město Turnov vyhlašuje kampaň Babičko, dědečku, převeď mne do školy!, kterou se bude snažit najít několik ochotných aktivních důchodců k hlídání přechodů pro chodce v blízkosti základních škol.


Podnětem k vyhlášení kampaně se stala petice se 168 podpisy, kterou žádají obyvatelé města radnici o zajištění hlídkování policie na přechodu pro chodce v Nádražní ulici ve dnech školního vyučování ráno v době od půl osmé do osmi a odpoledne od dvou do tří hodin. Bojí se o bezpečnost svých dětí na místě s velmi silným automobilovým provozem. „Z hlediska zákona o provozu na pozemních komunikacích je řízení provozu na přechodu pro chodce městskou policií možné,“ vyjádřil se k případnému řešení vedoucí odboru dopravy turnovské radnice Pavel Vaňátko. „Dohled u přechodů, po nichž přecházejí ulice děti jdoucí do škol, ráno podle možností zajistíme,“ přislíbil velitel městské policie Luboš Trucka s tím, že strážníky by mělo být více vidět u přechodů v Nádražní ulici, ale také u základní školy Žižkova, v Sobotecké ulici a na náměstí u kostela Sv. Františka. Odpoledne však bude se zajištěním bezpečnosti na přechodech pro chodce problém, protože děti odcházejí z vyučování různě, v širokém časovém rozpětí. Na společném jednání s vedením města pak padl návrh, aby dopravu u přechodů korigoval také někdo jiný. Třeba nezaměstnaní evidovaní na úřadu práce nebo senioři. Jako tomu je třeba v Brně, Svitavách nebo i jiných městech. „Zákon takovou možnost připouští, ale musí být splněny určité podmínky,“ vysvětlil Vaňátko a upřesnil, že se musí jednat o přechod pouze v blízkosti škol a řízení provozu je možné jen pro děti a školní mládež. Nádražní ulice ustanovení zákona bohužel nesplňuje. Osoba usměrňující dopravu musí být dostatečně odborné způsobilá, starší 18 let a pověřená obcí s rozšířenou působností. Musí být vybavena reflexním oděvem a zastavovacím terčíkem. Účastníci silničního provozu, tedy chodci i řidiči, jsou povinni pokynů této osoby uposlechnout. „Nezaměstnané, kteří vykonávají pro městský úřad veřejné prospěšné práce, bohužel využít nemůžeme, jak jsme zjistili,“ zalitoval starosta města Tomáš Hocke. Proto se začalo uvažovat o prarodičích školáků. „Před prázdninami už jsme oslovili ředitele škol, aby nám pomohli seniory kontaktovat,“ sdělil Hocke a dodal, že prozatím uspěli jen na základní škole 28. října. S blížícím se novým školním rokem vyhlásila proto radnice kampaň s názvem Babičko, dědečku, převeď mne do školy!, s jejíž pomocí by ráda našla několik seniorů k zajištění bezpečnosti dětí.  Ti by zatím řídili dopravu na přechodech pro chodce u základní školy Žižkova a 28. října vždy ráno před začátkem výuky. „Prošli by školením odboru dopravy, vystavili bychom jim nutné pověření a vybavili je potřebnými pomůckami,“ slibuje Hocke a věří, že na výzvu budou obyvatelé města kladně reagovat. Zájemci o tuto činnost se mohou hlásit u ředitelů jednotlivých škol nebo na odboru školství, kultury a sportu.


Vytvořeno 31.7.2014 13:20:32 | přečteno 742x | Bc. Radek Drašnar