Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Prohlášení vedení města k přesunu zemědělských trhů

Na jednání zastupitelstva dne 28. dubna předložil zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD) návrh na ukončení pátečních farmářských trhů na náměstí Českého ráje a na jejich přesun do prostoru parkoviště u autobusového nádraží. Co na to Vy, občané? Uvítáme Vaše názory, abychom je mohli předat zastupitelům na příštím jednání zastupitelstva ve čtvrtek 24. května.

Zastupitelstvo rozhodlo těsnou většinou o ukončení pátečních trhů na náměstí Českého ráje
(Prohlášení vedení města)

Na jednání zastupitelstva dne 28. dubna předložil zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD) návrh na ukončení pátečních farmářských trhů na náměstí Českého ráje a na jejich přesun do prostoru parkoviště u autobusového nádraží. Podnět podepsali někteří obchodníci zvláště z centra Turnova dokonce s „výhružkou“, že přestanou finančně podporovat některé spolkové aktivity na území města, pokud zastupitelé návrhu nevyhoví. Deklarovaným důvodem bylo estetické poškození vzhledu náměstí zvláště z pohledu návštěvníků a cestovního ruchu, faktickým důvodem je však spíše obava z konkurence.
 
Po delší diskuzi byl nakonec návrh schválen těsnou většinou 14 hlasů. Pro zrušení farmářských trhů na náměstí hlasovali zastupitelé za ČSSD, Turnovskou koalici, TOP 09, VV, KDU – ČSL a KSČM. Proti byli pouze zastupitelé za Nezávislý blok a ODS.

My jako vedení města chceme říci, že jsme tímto výsledkem byli velmi nemile překvapeni, protože jsme obnově  trhů v Turnově věnovali velkou energii a od občanů slyšeli v naprosté většině jen kladné ohlasy. Z pracovníků  MěÚ se věnovali zajištění především H. Lustigová, L. Těhníková a Ing. Šmiraus, kterým patří velké poděkování.

Je tomu právě rok, kdy jsme se začali pokoušet o obnovu tradice trhů, které kdysi k turnovskému náměstí přirozeně patřily. Druhým místem jejich konání bylo po určité období i Mariánské náměstí.

Přilákat sem výrobce, pěstitele a prodejce bylo a je velmi nelehké, možností mají v dnešní době poměrně dost. Po loňských zkušenostech jsme přesunuli místo konání na méně exponovanou stranu náměstí, zajistili přívod elektřiny a začali vybírat poplatky.

Postupně si sem našlo cestu i několik drobných pěstitelů, o které stojíme obzvlášť, a proto se na ně ani poplatky nevztahují. Ve srovnání např. s Jičínem, kde je každou sobotu stánky zaplněno nejen historické náměstí, ale i pěší zóna, je to vše stále minimální. Proto obava místních obchodníků z konkurence nemůže být přesvědčivým argumentem.

Zda budou mít prodejci a zákazníci zájem o místo u autobusového nádraží, ukáže již příští pátek 6. května. Je však možné, že jedna nová tradice skončí již na samém počátku své existence.

Co na to Vy, občané? Uvítáme Vaše názory, abychom je mohli předat zastupitelům na příštím jednání zastupitelstva vúterý 24. května. Svůj názor můžete přijít říci na toto jednání i osobně.

PhDr. Hana Maierová, starostka
Mgr. Otakar Špetlík, Ing. Jaromír Pekař, místostarostové

Vytvořeno 29.4.2011 | přečteno 941x | Richard Mochal
load