Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Podnikatelů na Turnovsku přibývá

statistika, autor: ilustrační obrázek

Turnovský obecní živnostenský úřad zveřejnil statistiku k 30. 6. 2014. Z ní vyplývá, že na Turnovsku počet podnikatelů neustále vzrůstá.

 

Podle vedoucí živnostenského úřadu Hany Lustigové bylo v prvním pololetí roku 2014 zrušeno na vlastní žádost 98 živnostenských oprávnění, což je o 31 více než ve stejném období předchozího roku. Přerušených živností bylo 522, což je o 83 více než v roce minulém, o obnovení živností požádalo 228 subjektů, což je o 24 více než v roce 2013. „Opět velice ráda sděluji, že stejně jako již v minulých letech se počet podnikatelů v rámci našeho územního obvodu nesnížil, právě naopak došlo ke zvýšení počtu podnikatelů o 128 na celkový počet 7 178,“ uvedla Lustigová a doplnila, že se zvýšil i počet živností na celkových 10 825, což je o 706 více oproti 1. pololetí loňského roku. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u živnosti koncesované o 358, dále o 158 u živnosti volné, o 126 u řemeslné a o 64 u vázané. „Na našem živnostenském úřadu evidujeme k 30. červnu letošního roku nejvíce živnostenských oprávnění v rámci živnosti volné s označením výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona,“ sdělila Lustigová s tím, že takových živností je 5 977. Od 17. října loňského roku došlo ke změně zákona, která se týkala prodeje lihu a lihovin nad 15% objemových jednotek. Smyslem této úpravy bylo získat přehled o prodejcích uvedené komodity. „Do 30. června 2014 si požádalo o novou koncesovanou živnost pouze 345 podnikatelů,“ informovala Lustigová a dodala, že je to malé množství v porovnání s číslem 754 podnikatelů, kteří mají živnostenské oprávnění na hostinskou činnost a zhruba 2800 podnikateli, kteří mají živnostenské oprávnění na volnou živnost – obor Velkoobchod a maloobchod. Ti bez vydání koncesované živnosti na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin nemohou tuto činnost vykonávat, jinak se dopouštějí neoprávněného podnikání.

Zajímavostí v činnosti živnostenského úřadu také je, že zprovozněním základních registrů, informačního systému evidence obyvatel, dochází k propojení těchto agend i s registrem živnostenského podnikání. „Proto se děje to, že nám do živnostenského rejstříku chodí hlášky – avíza, která upozorňují na veškeré změny,“ nechala se slyšet Lustigová a upřesnila, že za 1. pololetí letošního roku těchto avíz zpracovaly pracovnice živnostenského úřadu na 653. To je shodné s množstvím za stejné období loňského roku. Z přílohovaných živností jsou nejvíce zastoupeny u řemeslných hostinská činnost, evidujeme 754 oprávnění, zednictví s 367 oprávněními, 237 oprávnění je vydáno na silniční motorovou dopravu, 251 oprávnění na živnost opravy silničních vozidel a 235 oprávnění na zámečnictví a nástrojářství. „Pro náš kraj je také zajímavý počet 125 oprávnění u živnosti zlatnictví a klenotnictví,“ dodala Lustigová a sdělila, že se také začíná rozbíhat nově zavedená vázaná živnost poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru s počtem 160 oprávnění.

Statistika obecního živnostenského úřadu Turnov k 30. 6. 2014 – ikona souborutabulka.


Vytvořeno 16.7.2014 9:48:23 | přečteno 556x | Bc. Radek Drašnar