Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Počet podnikatelů se oproti minulému roku zvýšil

statistika, autor: ilustrační obrázek

Obecní živnostenský úřad připravil statistiku vydaných dokumentů. V níže uvedené tabulce můžete vše názorně porovnat.
Ve třetím čtvrtletí roku 2014 bylo zrušeno na vlastní žádost o 41 živnostenských oprávnění více než ve stejném období 2013. Přerušených živností bylo o 96 více než v roce minulém, o obnovení živností požádalo 283 subjektů, což je o 32 více než v roce minulém. Obdobně, jako již v minulých letech, se počet podnikatelů v rámci našeho územního obvodu n e s n í ž i l, právě naopak, d o š l o k e z v ý š e n í o 103 podnikatelů. Zvýšil se i počet živností na celkových 10 753, tedy o 543 oproti 3. čtvrtletí loňského roku. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u živnosti koncesované o 224, dále o 142 u živnosti volné, 113 u řemeslné a 64 u vázané. Na našem živnostenském úřadu evidujeme k 30.09.2014 nejvíce živnostenských oprávnění v rámci živnosti volné – Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 - 3 živnostenského zákona, tj. 5 985. Od 17. října loňského roku došlo ke změně zákona, týkající se změn při prodeji lihu a lihovin nad 15% objemových jednotek. Smyslem této úpravy je získat přehled o prodejcích uvedené komodity. Do 30. září 2014 si požádalo o novou koncesovanou živnost pouze 355 podnikatelů, což je malé množství v porovnání s číslem 744 podnikatelů, kteří mají živnostenské oprávnění na hostinskou činnost a zhruba 2800 podnikatelů, kteří mají živnostenské oprávnění na volnou živnost – obor Velkoobchod a maloobchod, kteří bez vydání koncesované živnosti na „prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin“ nemohou tuto činnost vykonávat, jinak se dopouštějí neoprávněného podnikání!

Pro zajímavost:
Zprovozněním základních registrů, informačního systému evidence obyvatel dochází k propojení těchto agend i s registrem živnostenského podnikání. Dochází k tomu, že nám do živnostenského rejstříku chodí „hlášky“ – avíza, která upozorňují na veškeré změny. Za 3. čtvrtletí letošního roku jsme těchto „avíz“ zpracovali na 369, což je shodné s množstvím za stejné období loňského roku. Z přílohovaných živností jsou nejvíce zastoupeny u řemeslných „Hostinská činnost“, evidujeme 758 oprávnění, „Zednictví“ – 367 oprávnění, 265 oprávnění na Silniční motorovou dopravu, 250 oprávnění na živnost „Opravy silničních vozidel“ a 239 oprávnění na „Zámečnictví a nástrojářství“. Pro náš kraj je také zajímavý počet 125 oprávnění u živnosti „Zlatnictví a klenotnictví“. Začíná se také rozbíhat nově zavedená vázaná živnost „Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“ s počtem 166 oprávnění.


Hana Lustigová
obecní živnostenský úřad
Vytvořeno 8.10.2014 15:30:55 | přečteno 563x | Ing. Klára Preislerová