Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Estonský voják se omluvil za okupaci

Setkání bývalého vojáka s představiteli města, autor: K. Preislerová

V pondělí 11. května 2015 promluvil na turnovské radnici voják, který v 80. letech za okupace sloužil u turnovské brigády. 

Estonec Margo Meri, vojín sloužící v letech 1986 - 1988 u turnovské 185. raketové brigády Střední skupiny sovětských vojsk, pronesl slova omluvy symbolicky ve dnech, kdy si Turnov připomíná 25. výročí odchodu sovětských vojsk z Turnova. "Vážení Češi, Turnované. Prosím odpusťte nám, národům bývalého SSSR, invazi v roce 1968 i veškeré zlo doby socialismu. Prosím, odpusťte nám, všechny zmařené životy, zmařené naděje, veškerou nesvobodu a útisk," pronesl všem přítomným novinářům a představitelům vedení města Margo Meri. "Mnozí z nás, občanů menších národů kolem Ruska, jsme tady nechtěli být jako utlačovatelé. Sami jsme trpěli podobně jako Vy, útlak od velkého státu - a k tomu ještě odmítnutí, zlobu a nenávist z Vaší strany. Prosím, odpusťte nám vše, a pusťte ze svých srdcí i regionu veškerou zášť, zlobu, nenávist, rozdělení i smrt, kterou jste měli vůči SSSR, aby již nemusely zatěžovat nás - ani Vás, " řekl bývalý vojín. Starosta města Tomáš Hocke byl za jeho omluvu rád a poděkoval za ní. "Vaši omluvu v lidské rovině přijímám a oceňuji vaši odvahu. Některé činy, které Rusko provádí na Ukrajině jsou pro mne nepřijatelné. Škoda, že nemají odvahu se omluvit jako vy," dodal starosta. 

Turnov byl prvním městem, odkud Sověti odešli. V roce 1990 zbyla po okupační jednotce vojenská základna na Vesecku.  

V přátelské debatě Meri vylíčil, jaké byly podmínky vojáků v zemi, kde byl vnímán jako vetřelec. Neuměl ani slovo rusky, i jako věřící měl problémy. V roce 1988 se z Československa na vlastní žádost dostal domů. "Jednou jsem v balíčku od rodiny dostal jako dárek hodinky. Dal jsem je raději jednomu z důstojníků, což mé přeložení uspíšilo," doplnil bývalý voják. Několik let stavěl budovy SSSR a poté se zpět vrátil do své země - Estonska, kde pracoval jako pastor. 


Setkání bývalého vojáka s představiteli města


Vytvořeno 14.5.2015 10:15:09 | přečteno 850x | Ing. Klára Preislerová
load