Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vydařené Vánoce na Valdštejně

Vánoce na Valdštejně, autor: Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Přes devět set spokojených lidí, krásná zimní scenérie a pohodová atmosféra. Tak by se dal shrnout bohatý vánoční a novoroční program na hradě Valdštejně.

Vystupovali zde tradiční a oblíbení hosté a návštěvníci alespoň chvíli zapomněli na všeobecný shon a ruch v přítomnosti příjemné hudby a pohádkové zimní kulisy.

Pomyslným zahajovatelem vánočních akcí byl o druhém adventním víkendu předvánoční koncert sousedského pěveckého spolku Provaz Kacanovy. Ten i přes nepříznivé počasí navodil pohodovou předvánoční atmosféru. Další týden patřil turnovským skautům, kteří měli pro veřejnost připraven rovněž velmi pěkný koncert plný koled a vánočních písní. Dva dny před Štědrým dnem zavítal na hrad i sám vévoda Albrecht z Valdštejna s početnou družinou. V rámci akce „Vánoce s vévodou“ měli lidé možnost popovídat si s tímto slavným vojevůdcem a děti mu mohly pomoci ozdobit vánoční stromeček, za což dostaly i sladkou odměnu. 

Vánoce na Valdštejně

Štědrý den patřil na Valdštejně libereckému souboru I Dilettanti, který v nejkrásnější den v roce rozezpíval zaplněnou kapli sv. Jana Nepomuckého, coby hlavní dějiště všech vánočních a novoročních akcí. Největší návštěvnost zaznamenal hrad na druhý svátek vánoční při koncertu souboru Musica Fortuna, kdy počet návštěvníků pomalu dosáhl k číslu 300. V rámci tohoto koncertu mohli lidé ochutnat i lahodný svařák, který je již s Musicou Fortunou „pevně“ spojen. Rok 2018 uzavřel svým neobyčejným varhanním koncertem mistr Radek Rejšek před téměř dvojnásobným počtem diváků oproti předešlé sezóně. 

Vánoce na Valdštejně

Vánoce na Valdštejně

Na úspěšné vánoční akce navázaly i novoroční koncerty manželů Lédlových a vyvrcholením byl Tříkrálový koncert oblíbeného smíšeného pěveckého sboru Hradecké komorní tucteto. Navíc v době konání všech akcí Valdštejn otevřel i běžně nepřístupný prostor v přízemí Klasicistního domu, kde mohli lidé nahlédnout na expozici tzv. Aehrenthalských Vánoc.  K nádherné vánoční atmosféře dopomohla velkým dílem i letošní zima, která na Valdštejně i v Hruboskalsku vytvořila pohádkovou scenérii. Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň a těšíme se v nové sezóně na viděnou!

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Vytvořeno 8.1.2019 19:56:23 | přečteno 476x | zdenka.strauchova
load