Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Valdštejnské noční prohlídky mají velký úspěch

valdstejn nocni prohlidky 2018

I letos hrad Valdštejn zařadil do svého bohatého letního programu oblíbené noční prohlídky. A udělal dobře, jelikož zájem veřejnosti je vysoký. Je to díky tomu, že tyto nevšední prohlídky umožňují návštěvníkům poznat onu památku trochu jinak a pokud možno netradičně.

Nebyla by to úplná „valdštejnská letní sezóna“, kdyby se do programu nezařadily stále více oblíbené noční prohlídky hradu. Ty slaví již druhým rokem nebývalý úspěch a oblibu u návštěvníků, kteří se na tuto akci dokonce opakovaně vrací. Není divu, neboť atmosféra osvětleného hradu v teplé letní noci, doplněna navíc o zajímavý program, zaručuje nevšední zážitek. Valdštejn připravil pro návštěvníky kostýmové prohlídky, při nichž se přítomní dozvědí zajímavosti z historie hradu z úst osobností, které kdysi obývaly hrad.  A to polského šlechtice a diplomata Vojtka z Orle, kterému dělá společnost Hynek z Minstenberka, coby právoplatný syn krále Jiřího z Poděbrad. Obě tyto osobnosti jsou výrazně spojeny s dlouhou valdštejnskou historií, sahající až do druhé poloviny třináctého století.

Ve středu 1. srpna se k obvyklým dvěma prohlídkovým skupinám přidala i třetí, kterou vedl loupeživý rytíř Šof z Helfenburka. V tento den tak Valdštejn zažil největší noční prohlídku o bezmála 120 návštěvnících. Již tak zajímavý program doplňuje dobová hudba v podání hudebních hostů. Od počátku prázdnin  se  zúčastnilo těchto prohlídek více než tři sta lidí. 

Úspěšná je i další prázdninová akce „Magický Turnov“, která je více v komorním duchu. Umožňuje zájemcům ve večerních hodinách poznat město Turnov, jako Město drahého kamene,  v Zákaznickém centrum  Granát se seznámí se zpracováním českého granátu a  i turnovské synagoze s magickými symboly židovství a jeho mystikou.

Ti, kteří nestihli výše uvedené akce, nemusí zoufat. Nejbližší noční prohlídka Valdštejna se uskuteční ve středu 15. srpna od 20 hod. (nutná předchozí rezervace) a prohlídka „magického Turnova“ proběhne ve středu 22. srpna a sraz je ve 20 hod. na náměstí Českého ráje před informačním centrem. Všichni jste srdečně zváni!

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 6.8.2018 7:49:27 | přečteno 345x | Richard Mochal
load