Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Valdštejn zahájil sezónu ve velkém

Zahájení sezony na Valdštejně, autor: Turnovské památky a cestovní ruch

Hrad Valdštejn letos díky velikonočním svátkům zahájil novou sezónu již na konci března a následné dubnové kulturní akce jen potvrdily, že se jednalo o vskutku důstojné zahájení. Jeden z nejstarších hradů Českého ráje měl tu čest ve svých prostorách přivítat významné české pěvecké soubory a nevšedním překvapením byla i návštěva mezinárodního souboru původem z Islandu.

Čtrnáctého dubna se o první letošní kulturní akci postaraly Klánovický dětský sbor Claireton Chorale a Sušický dětský sbor, na které se byly podívat desítky návštěvníků. Obě dvě hudební tělesa spojuje zejména jejich repertoár, pokrývající téměř všechna období od středověké hudby třináctého století, přes klasickou hudbu, až po moderní popovou, rockovou a muzikálovou tvorbu. Konec konců výše zmíněný sbor Claireton Chorale má v umělecké branži velké renomé, což dokazuje i jeho dřívější spolupráce s Jaroslavem Uhlířem, Felixem Slováčkem či popovou star Robbie Williamsem. 

Na závěr měsíce, tj. v pátek 27. dubna, rozezněl kapli sv. Jana Nepomuckého magický hlas mezinárodního pěveckého souboru „Oneness-Dream“ (Sen o jednotě), který na Valdštejn zavítal v rámci své devítidenní pouti Českou republikou. Tento mužský pěvecký soubor, zpívající a capella a propojující různé tradice, přinesl výjimečný meditační zážitek, který se v prostorách nádherné barokní kaple ještě znásobil. V den konání této akce byl navíc samotný hrad mimořádně otevřen pro návštěvníky, kteří tak mohli absolvovat klasickou prohlídku této kulturní památky. Přítomnost výše zmíněných uměleckých souborů jen potvrzuje, že Valdštejn se výzev nebojí a otevřel novou sezónu skutečně ve velkém.

Zahájení sezony na Valdštejně

Prvního května proběhla tradičně, už po osmnácté, oslava prvního máje prostřednictvím melodramatického ztvárnění Máchova nejznámějšího díla. Oblíbená akce se opět uskutečnila před údajnou podobiznou tohoto slavného českého básníka před kapličkou sv. Jana Křtitele na prvním hradním nádvoří. Tradiční vystoupení pod taktovkou hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka si nenechala ujít více než stovka návštěvníků. Valdštejn bude na kulturní akce navazovat i v květnu, kdy budou jeho brány otevřené, kromě pondělí, každý den. Ovšem v rámci druhého prodlouženého víkendu mohou lidé na hrad zavítat mimořádně i v pondělí 7. května.

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Zahájení sezony na Valdštejně

Vytvořeno 10.5.2018 | přečteno 451x | anna.supikova
load