Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Studie na novou budovu knihovny

Návrhy studií knihovny

Ve středu 30. října 2019 od 17:00 hodin proběhla v prostorách knihovny na vlakovém nádraží v Turnově II veřejná prezentace tří návrhů na stavbu nové budovy pro knihovnu u letního kina ve Skálově ulici. Uzávěrka pro odevzdání studií byla téhož dne do 15:00 hodin. Město Turnov před několika měsíci oslovilo 4 ateliéry, které obdržely stejné zadání, a očekávala se jejich invence, jak uchopí prostor knihovny. Jeden ateliér se však během října odhlásil.

Návrhy odevzdaly tedy tři ateliéry (v závorkách jsou uvedeni prezentující za ateliéry):

 

A69 – architekti s. r. o. (Ing. arch. Boris Redčenkov a Ing. arch. Prokop Tomášek) Sikona souborutudie ke stažení

Ing. arch. Václav Hájek za spolupráce s Ing. arch. Lenkou Reslovou ikona souboruStudie ke stažení

Profes projekt s. r. o. (Ing. arch. Petr Müller) ikona souboruStudie ke stažení

Ateliér A69 vytvořil velice moderní otevřený prostor, který zdůrazňuje prosklené části budovy. Jejich celkový koncept vychází inspiračně z krajinných výjevů Českého ráje – pukliny, spáry, svislé kvádry pískovcových skalních měst a také perforace stěn skalních útvarů. Důraz je kladen na skleněný průchod skrz celou budovu ve smyslu Myší díry na Hruboskalsku. Na vrchu budovy by dokonce vznikla otevřená čítárna s výhledem na část města. Jedná se o velice zajímavé architektonické řešení. 

Ateliér A69

Architekt Václav Hájek ve spolupráci s architektkou Lenkou Reslovou se více zaměřili na ukotvení budovy mezi letním kinem a Domem Na Sboře, kde se narodil národní buditel a kněz Antonín Marek. Důraz je kladen na umístění v zeleni a propojení s městským parkem. Objekt je čtyřpatrový a využívá stěnu plátna letního kina. Budova je navržena tak, aby nekonkurovala ostatní zástavbě ve Skálově ulici.  

Hájek

Ing. arch. Petr Müller z turnovského Profes projektu zakomponoval stavbu knihovny také do okolní zeleně. Budova by se skládala z tří hlavních celků – tyto tři prostory jsou propojeny skrz společnou vstupní halu, kde by byla centrální recepce. Čelo hlavní části směřuje do Skálovy ulice, aby nalákalo návštěvníka vstoupit do knihovny. Uvnitř bychom nalezli dětské oddělení, oddělení pro dospělé, přednáškový sál i zastřešený venkovní prostor.   

Profes projekt

Odevzdané návrhy nyní posoudí odborná komise, která má za úkol do 15. listopadu 2019 doporučit jeden návrh zastupitelům města Turnova. Komise je složena ze zástupců města Turnova, architektů a odborníků z knihovnického prostředí. Studie ve výsledku bude schvalovat zastupitelstvo města, porota bude mít pouze hlas doporučující.

 

Odborná komise /14 osob/:

Lukáš Bělohradský – zastupitel, předseda kontrolního výboru

PhDr. Helena Gajdušková – emeritní ředitelka knihovny ve Vsetíně

Ing. arch. Martin Hilpert – architekt města Semily

Ing. arch. acad. arch. Jiří Klokočka – architekt a urbanista, pedagog na TUL

Mgr. Blanka Konvalinková – ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci

Eva Kordová – radní a knihovnice

Mgr. et Mgr. Jaroslav Kříž – ředitel knihovny

Ing. arch. Vladimír Kučera – městský architekt Turnova

Ing. arch. Ivo Louda – architekt, pracovník Fakulty umění a architektury TUL

Ing. Zbyněk Miklík – radní města

Ing. arch. Miloš Mlejnek – architekt

PhDr. Vít Richter – ředitel Knihovnického institutu při Národní knihovně ČR

Ing. arch. Boris Šonský – architekt

RNDr. Josef Uchytil – radní a předseda kulturní komise

 

Turnovská knihovna oslaví v příštím roce 200 let od svého vzniku (1820–2020). Bylo by opravdu hezké, kdyby město Turnov zahájilo práce na novém hlavním sídle této kulturní instituce.

 

Záznam z prezentace návrhů můžete zhlédnout na youtube


Jaroslav Kříž, ředitel knihovny

 


Vytvořeno 1.11.2019 12:19:46 | přečteno 1537x | Ing. Klára Preislerová
load