Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Soutěž Památka roku 2013 má své vítěze

Roubený dům v Pertolticích

Soutěž Památka roku, kterou letos poprvé vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, má svého vítěze i v Libereckém kraji.

Ve čtrnácti krajích České republiky členové sdružení vybírali ze zaslaných přihlášek stavbu, která v jejich kraji nejlépe naplňuje kritéria vzorné památkové obnovy. Za Liberecký kraj byla nominována tyto usedlost bratří Nykrýnových v Pertolticích u Frýdlantu, hostinec v Bozkově u Semil, sloup Nejsvětější trojice v České Lípě, kaple sv. Antonína v Heřmanicích v Podještědí, boží muka ve Lvové a morový sloup v Jablonném v Podještědí, bývalé lázně v Liberci. Svoje "želízko v ohni" měl i Turnov - dům U Bažanta spolu s křížem s korpusem Krista. Zástupci samosprávy měst, v nichž se nachází památková zóna, nakonec po pečlivém zvážení vybrali usedlost bratří Nykrýnů v Pertolticích (dům z konce 18. století), která nejvíce splňovala kritéria památkové péče. Dům je veřejnosti přístupný a je součástí skanzenu.

Vytvořeno 19.2.2014 13:19:34 | přečteno 1023x | Bc. Radek Drašnar