Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi

Odhalení pamětní desky Eduardu Petiškovi, autor: Městká knihovna Antonína Marka Turnov

Pamětní deska jako pocta českému spisovateli Eduardu Petiškovi byla odhalena v sobotu 27. dubna 2019 na hradě Valdštejně.

Významný a do mnoha jazyků překládaný autor na tomto hradě v padesátých letech minulého století často pobýval s rodinou a měl tento kraj velmi rád. Stejně tak jeho syn Martin, který zde ctí rodové kořeny po meči i po přeslici, protože jeho pradědečkové působili jako správci na panstvích Rohanů, zámcích Hrubá Skála a Sychrov. Na Valdštejně tvořil a psal tak zvaně „do šuplíku“ v období kdy sám nemohl publikovat.  Nejpřekládanější český spisovatel má již pamětní desky na několika místech v naší republice, ale také v zahraničí.  Ve Vídni a na italském Capri. 

V roce 2014 vydala Knihovna Eduarda Petišky nádherný sborník vzpomínek k jeho 90. narozeninám. Přáli jsme si ukončit tehdy Rok Eduarda Petišky, který také probíhal v turnovské knihovně, společně s jeho synem Martinem Petiškou, odhalit pamětní desku právě na místě vzácných vzpomínek na dětství, nejen otce Eduarda, který zde pobýval jako malý chlapec u svých prarodičů, ale také malého Martínka. Vše bylo připraveno, datum stanoveno, ale bohužel přišel zákaz památkářů, že má být použit jiný materiál než pískovec. Tak se to někdy stává, krásné věci bývají nesnadné. Konečně po pěti letech byl daný slib splněn a to opět v Roce Eduarda Petišky k jeho 95. narozeninám. Bohužel, čas nelze zastavit, a proto již nemohla být přítomna hraběnka Daisy Waldsteinová- Wartenbergová, která si přála pamětní desku odhalit. Nechala tu ale svůj vzkaz a slova pocty. „Jsou autoři, kteří svým dílem pomáhali žít v českém duchovním domově i těm, kteří dlouhá léta žít v starém domově nemohli. Spisovatel Eduard Petiška patřil mezi ně.“

Tento český spisovatel nebude zapomenut, protože dokázal oslovit čtenáře od těch nejmenších až po dospělé. Dokázal, že jeho dílo stále živé a překládané do mnoha jazyků světa. Mladým nadějným literátům a čtenářům bude udělována Cena Eduarda Petišky a každý rok může ožít hrad Valdštejn Dnem čtenářů na hradě. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho a děkuji všem, kteří pomohli. 

Odhalení pamětní desky Eduardu Petiškovi

Eva Kordová, dramaturg KVČ a dětské oddělení, Městská knihovna A. Marka Turnov

Vytvořeno 28.4.2019 20:44:23 | přečteno 530x | zdenka.strauchova
load