Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Obnovená valdštejnská pouť se po čtvrté "repríze" stává tradicí

Valdštejnská pouť, autor: Turnovské památky a cestovní ruch

I tento rok se druhý květnový víkend na hradě Valdštejn nesl ve znamení tradiční a lidmi oblíbené pouti. Tato tradice, kterou tak dobře pamatují zejména naši prarodiče, byla před třemi lety opět obnovena a letos se v krásných kulisách hradního areálu objevila již po čtvrté.

V sobotu 12. května mohli turisté i místní rodáci prožít už počtvrté krásnou atmosféru tradiční valdštejnské pouti. Ta přilákala navzdory proměnlivému počasí více než tři sta návštěvníků, kteří tak mohli zažít nevšední událost či zavzpomínat na doby dávno minulé. Hrad Valdštejn, podobně jako loňský rok, i letos připravil bohatý program pro všechny věkové kategorie. V předhradí u barokního mostu se konal za zvuků flašinetu malý jarmark, kde mohli turisté nakoupit upomínkové předměty a suvenýry spojené s Českým rájem. Nezapomínalo se také na nejmenší návštěvníky, kteří mohli před hradem vyzkoušet tradiční pouťové atrakce jako kolotoč či střelnici. Ani letos samozřejmě nemohlo chybět tolik oblíbené malování na obličej.

Valdštejnská pouť

Zajímavý program byl připraven i v areálu hradu. Na prvním nádvoří vystupovalo již potřetí Řehečské kvarteto, připomínající turistům hudbu na klasické lidové nástroje, a pro děti se na druhém nádvoří konalo loutkové představení Divadélka na židli. V kapli sv. Jana Nepomuckého byl pak celodenní program završen Svatou mší, korunovanou na svém konci varhanním koncertem Radka Rejška. V průběhu celého dne se navíc turisté mohli dozvědět informace o historii hradu, který měl otevřené všechny interiéry, v nichž průvodci poskytovali na vyžádání výklad.

Valdštejnská pouť

Nutno dodat, že i přes odpolední nepřízeň počasí, se letošní pouť opět vydařila a Valdštejn tím důstojně navázal na nedávno obnovenou tradici, starou již desítky let.

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Historická fotografie z valdštejnské pouti 1962

Historická fotografie prababičky autora článku z valdštejnské pouti kolem roku 1962.

Vytvořeno 16.5.2018 | přečteno 671x | anna.supikova
load