Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hradozámeckou nocí vyvrcholila prázdninová sezóna na Valdštejně

Hradozámecká noc, autor: Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Léto se postupně blíží ke svému závěru a hrad Valdštejn už může začít pomalu bilancovat, byť sezóna ještě zdaleka není u konce. Pomyslným vrcholem za letní sezónou však byla tradiční celostátní akce tzv. Hradozámecká noc, do které se letos Valdštejn zapojil již počtvrté.

Léto je pro většinu památek bezesporu nejdůležitějším obdobím v roce a toho si byl vědom i hrad Valdštejn, který se může pochlubit vydařenou letní sezónou, čítající bezmála třicet šest tisíc návštěvníků. Právě letní sezóna byla provázena zajímavými akcemi, které potěšily různé typy návštěvníků. S velkou oblibou se setkaly jednak nově zavedené prohlídky s princeznou Kateřinou či tradiční hledání pokladu s loupeživým rytířem Šofem.  Nesmí být opomenuta i velká návštěvnost, u turistů stále více oblíbených, nočních prohlídek, dvojí vystoupení skupiny historického šermu Rytíři turnovského meče, exhibice slacklinerů („chodců po popruhu“) či divadelní podvečery.

Tradičním vrcholem letní sezóny je však bezesporu celostátní akce Hradozámecká noc, kterou Valdštejn do svého programu zařadil již počtvrté. V samotném Libereckém kraji se do této akce zapojilo vedle Valdštejna dalších sedm památek, tj. hrad Bezděz, zámek Frýdlant, zámek Hrubý Rohozec, zámek Sychrov, hrad Grabštejn, hrad Trosky a zámek Zákupy. Tato událost, která je po celé republice výjimečná svou neobyčejností, přilákala v sobotu 25. srpna do nádherných valdštejnských prostor bezmála 130 návštěvníků. Pro ty byl připraven bohatý a zajímavý program. 

Na prvním nádvoří proběhlo taneční vystoupení skupiny The Wings, která předvedla ukázku historických tanců. Posléze se návštěvníci, rozdělení do třech skupin, odebrali na prohlídku hradu, kde se dozvěděli zajímavosti z jeho historie např. od loupeživého rytíře či tajemného mnicha. Na konci hradního areálu v Romantickém paláci byla pro návštěvníky připravena hraná historická scénka, připomínající dávný milostný trojúhelník, do kterého se za svého života zapletla bývalá majitelka hradu Kateřina ze Strážnice. Nevšední večer byl na svém konci korunován ohňovou show, o kterou se postarali opět SHŠ Rytíři turnovského meče. Jejich téměř dvacetiminutové vystoupení bylo odměněno zaslouženým potleskem, což důstojně zakončilo letošní ročník Hradozámecké noci. 

I přesto, že prázdninová sezóna končí, hrad Valdštejn své brány rozhodně nezavírá a kulturní akce budou pokračovat i v září. Těšit se můžete např. na narozeniny vévody Albrechta z Valdštejna, nultý ročník Slackline festivalu či tradiční Svatohubertskou slavnost, která každoročně „uzavírá“ hlavní turistickou sezónu. V září je otevírací doba hradu od 9,30 do 17 hod., poslední vstup do areálu hradu je v 16:30 Více informací najdete na www.hrad-valdstejn.cz. Všichni jste srdečně zváni!

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 30.8.2018 19:24:19 | přečteno 292x | zdenka.strauchova
load