Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Studenty ze Švédska přijali na radnici

studenti ze Švédska na radnici, autor: R. Drašnar

Starosta Tomáš Hocke a místostarosta Otakar Špetlík přivítali v pondělí 26. května 2014 na radnici studenty lidové vysoké školy  Ädelfors ze švédského města Holsbybrunn.


Po sobotním výletu na hrad Kost a nedělní pěší vycházce na Valdštejn a Hrubou Skálu čekala na devět studentů a čtveřici jejich pedagogů pondělní prohlídka Turnova a odpolední setkání s představiteli vedení města. Na jeho začátku představil starosta Tomáš Hocke krátce Turnov a přiblížil mladým studentům žurnalistiky fungování samosprávy. „Severské demokracie jsou ty, které si beru za příklad,“ uvedl k tématu Hocke a zahájil improvizovanou tiskovou konferenci.  „Můžete potvrdit nebo vyvrátit některá tvrzení, kterými jsou charakterizování Češi v zahraničí?“ zazněl ústy tlumočníka Tomáše Zakouřila požadavek jedné z účastnic setkání. „Říká se, že jsme národem pivařů. Pravda, hodně piva se u nás vypije, ale mnohem více vyrobí. Říká se, že jsme dobří hokejisté. Ale v těchto dnech se ukázalo, že to není tak docela pravda,“ reagoval starosta. Místostarosta Otakar Špetlík ještě doplnil: „O nás také cizinci říkají, že jsme pesimisté.“  Takovou zkušenost švédští studenti dosud neměli, všude jsou přijímáni dobře a nesetkali se s nějakým vysloveně negativním jednáním. Došlo také k hodnocení nedávných voleb do Evropského parlamentu, k nimž ve Švédsku přišlo přes 50 procent voličů. „Jsme stále mladou demokracií a nedůvěra lidí k Evropské unii je vysoká,“ uvedl k výsledku v naší republice Hocke. Další dotazy budoucích novinářů směřovaly k politické situaci v Turnově. Chlapce a děvčata ze švédského Holsbybrunnu zajímalo, jakou stranu zastupuje starosta a z jaké jsou místostarostové, které uskupení má ve městě největší moc. Chtěli také vědět, která rozhodnutí vedení města z poslední doby byla významná pro budoucnost Turnova. Padly i otázky k sociální situaci mladých rodin v České republice, genderové problematice, míře nezaměstnanosti, oborové struktuře trhu práce, otevřenosti státní správy. Nechyběly dotazy na český školský systém, liberalizaci měkkých drog, postihy za nedodržování dopravních předpisů či způsoby propagace oblasti z hlediska cestovního ruchu. „Turnov působí příjemným dojmem. Ulice a domy jsou tu opraveny. Z jakých finančních zdrojů jsou opravy hrazeny?“ zeptal se jeden z pedagogů. „Co si myslíte o novinářích?“ vyzvídali na úplný závěr studenti žurnalistiky. „Novinářům mám za zlé, že se snaží informovat lidi u nás převážně negativně. V médiích mi chybí více pozitivních zpráv. To přispívá k nedobré atmosféře ve společnosti. Ano, je potřeba, aby novináři informovali o skandálech a korupčních aférách, ale zpravodajství by přece mělo být vyvážené,“ netajil se svými názory starosta města Tomáš Hocke a popřál hostům ze Švédska příjemný zbytek jejich studijního pobytu v Turnově.


Vytvořeno 30.5.2014 10:36:07 | přečteno 488x | Bc. Radek Drašnar