Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Setkali se odborníci v oblasti náhradní rodinné péče

děťátko, autor: ilustrační foto

Systém náhradní péče o děti do 3 let byl hlavním tématem česko-polského setkání, které v pátek 30. května 2014 uspořádala turnovská Náruč. Setkání bylo podpořeno městem Turnov v rámci zahraniční spolupráce.

 

Pozvání do Turnova přijali od Centra pro rodinu Náruč zástupci sdružení „Stowarzyszenie Zastepczego Rodzicielstwa oddial Dolnoslanski“ z Jelenie Góry. Program setkání byl rozdělen na tři části. Dopoledne se uskutečnila návštěva v Dětském centru Sluníčko v Liberci, které je zdravotnickým zařízením poskytující pomoc dětem, u kterých je jejich vývoj ohrožen nebo narušen z důvodů zdravotních nebo sociálních a jimž nelze zajistit řádnou péči v rodinném prostředí. Péči o děti zde zajišťuje nepřetržitě odborný personál. Odpolední část byla věnována další formě náhradní péče o děti do tří let - rané pěstounské péči. V prostorách Náruče se konal pracovní seminář na toto téma, který se setkal i se zájmem veřejnosti.  Raná pěstounská péče je aktuálně velmi se rozvíjející forma náhradní péče.  Jde o pěstounskou péči na přechodnou dobu pro nejmenší děti a umožňuje individuální péči přímo v rodině.  Účastníci byli seznámeni se základními podmínkami péče, specifiky, jejím průběhem.  Obecné principy byly pak doplňovány praktickými informaci od pěstounů, kteří již tuto profesi vykonávají.  Poslední část setkání byla věnována analýze a srovnání systému náhradní péče o děti do 3 let u nás a v Polsku. Porovnávány byly typy péče, finanční podpora státu a kompetence jednotlivých úřadů.  V České republice jsou podmínky pro výkon pěstounské péče jednotně legislativně nastaveny, v Polsku se situace liší dle regionu, liší se finanční podpora rodin, počet potřebných rodin podle regionu a další. Celodenní program byl náročný, místy i velmi emočně silný. Přesně takový, jaká je i péče o děti, které nemohou žít ve vlastní rodině. Jak prohlásil Andrzej Biernacki, předseda polského sdružení rodin: „Děkujme za každou hvězdu, které se objeví na tomto smutném nebi a je ochotna opuštěným dětem podat pomocnou ruku“. Pokud bude polské straně schválen nově připravovaný projekt na zahraniční spolupráci, mohlo by se naše příští partnerské setkání konat v Polsku, kde je plánovaná mezinárodní konference za účasti zástupců z několika států.

Mgr. Petra Houšková, vedoucí  Centra pěstounských rodin


Vytvořeno 25.6.2014 9:06:35 | přečteno 492x | Bc. Radek Drašnar