Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rekonstrukce návsi si vyžádala skácení stromů

rekonstrukce návsi v Mašově, autor: T. Hocke

Rekonstrukce návsi v Mašově, která byla po měsících příprav zahájena ve středu 23. července 2014, si vyžádala také pokácení vzrostlých stromů.

 

Motorové pily se ve čtvrtek 24. července zakously především do čtyř smrků pichlavých a dvou smrků ztepilých, čtyř javorů mléčů, borovice černé a zeravu západního, aby udělaly místo technice a stavebním dělníkům, kteří do konce září provedou úpravy mašovské návsi. Odstranění stromů bylo nezbytné. „Cílem revitalizace prostoru je totiž především zdůraznění historické dominanty kaple a vytvoření důstojného okolí této sakrální památky v podobě kamenného dláždění a úplně nových parkových úprav,“ zdůvodnil starosta města Tomáš Hocke. Po ukončení prací se na návsi objeví plocha rozčleněná různými druhy dlažby s autobusovou zastávkou s nástupištěm a dřevěným přístřeškem. U ní budou lavičky, poštovní schránky, rozcestník značených tras a turistická mapa. „U mobiliáře chceme, aby byl totožný s novým, již instalovaným mobiliářem v Turnově,“ vysvětlil investiční technik turnovské radnice Jiří Vocásek. Součástí rekonstrukce bude vjezd k hasičské zbrojnici a zpevněné plochy pro pěší. V okolí kaple bude zpevněná plocha pro pěší s lavičkami a zelení, čedičová dlažba umožní prostor ve tvaru kapky využít jako provizorní parkoviště v době konání větších společenských akcí. U sokolovny přibyde parkoviště pro pět osobních automobilů, předzahrádka restaurace a chodník k šatnám. Směrem k ulici Na Stráni bude prostor pro kontejnery na tříděný odpad krytý ze stran živým plotem. „Samozřejmostí bude dešťová kanalizace, veřejné osvětlení a dostatek nové zeleně v podobě stromů, keřů a záhonů s květinami“ ubezpečil Vocásek. Na celou akci je počítáno s částkou 5,5 milionu korun a provede ji společnost SaM silnice a mosty z České Lípy. Současně se také dokončuje oprava kapličky. „Již vloni bylo proinvestováno více než 176 tisíc korun při opravě střechy a věžičky,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku Ludmila Těhníková s tím, že nyní se provádějí stavební práce na vnějších a vnitřních omítkách, podlaze, vstupním schodišti a elektroinstalaci. Zároveň jsou restaurována vitrážová okna, vyrábí se nové vstupní dveře a vnitřní osvětlení. Nakonec bude kaple uvnitř vymalována a zvenčí natřena. „Odstín barvy jsme volili podle toho, jaký se vyskytoval na daných místech po oškrábání zašlých a špinavých omítek,“ upřesnil Vocásek. Celkové náklady na opravu kaple, kterou z větší části provede společnost DURANGO z Liberce, se pohybují kolem 350 tisíc korun, ale přispějí na ni i samotní obyvatelé Mašova. „Je úžasné, že se jim už podařilo shromáždit více než 160 tisíc korun. Za to jim patří můj obdiv a poděkování nás všech,“ vyjádřil se starosta města.


Vytvořeno 24.7.2014 13:24:05 | přečteno 735x | Bc. Radek Drašnar