Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Návštěva velvyslance státu Izrael a výstava v Synagoze Turnov

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově, autor: P. Charousek

V pondělí 6. 5. byla na ženské galerii turnovské synagogy slavnostně zahájena výstava „Masaryk ve Svaté zemi“. Vernisáže výstavy byl přítomen i izraelský velvyslanec, JE pan  Daniel Meron.

Pan velvyslanec  se po dopoledním přijetí na radnici panem starostou a dalšími spolupracovníky zúčastnil besedy se  studenty středních škol - Gymnázia Turnov a OAHŠ Turnov. Tématem byl stát Izrael, jeho vztah k Palestině, ale i moderní technologie, přírodní krásy a cestovní ruch. Zmínil se i o nesnadné situaci v sousední Sýrii zmítané občanskou válkou a se silným vlivem Izraeli nepřátelského Íránu. Mezi jeho slova patřila tato: „Potřebujeme být silní, nevzdáváme se svých snů, kdy budeme žít a spolupracovat se sousedními státy v míru, ale zároveň nepřipustíme rizika, která by ohrozila naši bezpečnost.“  Na závěr všechny přítomné pan velvyslanec pozval do svojí země: „Izrael neleží blízko, ale je to země, o které slyšíte znovu a znovu, tak doufám, že ji přijedete navštívit.“

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově

V rámci připraveného programu následně velvyslanec navštívil Návštěvnické centrum Družstva umělecké výroby Granát, kde byl seznámen s  těžbou českého granátu, výrobou granátového šperku a několik granátků si i vyrýžoval. Poté následovala prohlídka židovského hřbitova a pohřebního domku. Následně navštívil společnost Crytur, kde byl proveden výrobou a seznámen se zpracováním syntetických krystalů. Tato turnovská firma dlouhodobě s Izraelem spolupracuje.

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově

Závěr návštěvy patřil synagoze. Pan velvyslanec zahájil výstavu „Masaryk ve Svaté zemi“, která je do konce května k vidění na ženské galerii. Seznámil se i s osudem synagogy, turnovských Židů a prohlédl si turnovského Golema.

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově

Celá návštěva se nesla ve velmi přátelské atmosféře.  Jak řekl pan velvyslanec, Izraelci mají Čechy rádi a cítí blízkost k naší zemi.

Návštěva izraelského velvyslance v TurnověNávštěva izraelského velvyslance v Turnově

Na závěr návštěvy se podepsal do pamětní knihy s věnováním: „Děkuji vám za zachování tohoto malého chrámu, svatého místa židovské komunity v Turnově, která zde již bohužel nežije. Shalom, David Meron, velvyslanec Izraele.“

Návštěva izraelského velvyslance v Turnově

Poděkování patří všem, kteří se na programu podíleli.

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 8.5.2019 11:59:47 | přečteno 557x | zdenka.strauchova
load